Vánoční Knižní Tag

24. prosince 2015 v 12:21 | Berenika |  Knižní tagy

Po delší době se pouštím do dalšího, tematického tagu. Jeho autorkou je Marky, ale já ho objevila u Ells. K nominaci se místo na konci článku obrátím už na jeho začátku: nominuji každého, kdo má alespoň trochu rád Vánoce. Nejste to právě vy?


OTÁZKY:
1) Stromek: Jakou knihu by sis nejvíce přál/a najít pod stromečkem?
2) Rodina: Se kterou knižní postavou bys nejraději strávila Vánoce?
3) Ozdoby: Jakou knihu sis pořídil/a pouze kvůli obálce?
4) Koledy: Která kniha ti vlezla do hlavy a nemohl/a jsi na ni přestat myslet?
5) Cukroví: Jaká kniha je tak sladká jako (tvé oblíbené) cukroví?
6) Dárek: Která kniha si pro tebe nachystala největší překvapení (rozuměj plot twist)?
7) Pohádky: Jaká je tvá oblíbená dětská knížka, ke které se rád/a vracíš?
8) Betlém: Kterého autora bys nejraději obdaroval/a a za co? Co bys mu daroval/a?
9) Sníh: Jakou knih bys nejraději zahrabala do sněhu a už ji nevytáhla?
10) Zvoneček: Kterou knihu je nejlepší číst o Vánocích a proč?

ODPOVĚDI:
1) Stromek: Jakou knihu by sis nejvíce přál/a najít pod stromečkem?
Tady se skutečně nemohu rozhodnout pro jedinou, to nejde! Můžu ale svůj výběr zkrátit na tři možnosti. To není tak zlé. První možností by byl sedmý díl Harryho Pottera (Relikvie smrti) od - jak všichni velmi dobře víme - J. K. Rowlingové. S patřičnou lítostí přiznávám, že mi jako poslední stále chybí. V knihovničce na něj mám nechané volné místo, paradoxně hned vedle Prázdného místa od téže spisovatelky. Druhou možností by byl čtvrtý díl série Temeraire (Říše slonoviny) od Naomi Novikové. Taktéž poslední, který mi chybí. A to je právě to, co nemám ráda, když mi chybí poslední knížka! Nu a třetí možností by byla jedna z knih od Douglase Prestona & Lincolna Childa, z jejichž rozsáhlého díla mi chybí ještě podstatná část. Knihy jsou jako pokémoni. Chci je pochytat všechny.

2) Rodina: Se kterou knižní postavou bys nejraději strávila Vánoce?
To je těžká otázka. Zatímco v duchu hledám odpověď, bloudím očima po knihovně, po právě rozečtené knížce i po pomyslném seznamu knih, které jsem si kdy vypůjčila z knihovny nebo od přátel. Když se vrátím ke svému předchozímu přání, musím přiznat, že kouzelné Vánoce bych zcela jistě prožila s kapitánem Laurencem, je gentleman a určitě by mi dovolil proletět se na Temerairovi - pokud by tedy Temeraire souhlasil. Stromeček by se mu určitě moc líbil, zhlížel by se v malinkých, skleněných kuličkách, zatímco Laurence by u stolu popíjel víno rudé jako krev a do uší by se nám všem vlévala pěkná, vánočně naladěná hudba. Ano, to by se mi líbilo.

3) Ozdoby: Jakou knihu sis pořídil/a pouze kvůli obálce?
Bibliofil se ozývá a ukazuje na nejstarší knížky ve své knihovně. Jejich název Vám, bohužel, nepovím. Netuším, co znamená. A jsou psané švabachem. Zkrátka mám ráda staré, voňavé knížky s pěknou obálkou a hřbetem, pozlacenými okraji stránek a rozkošným písmem, dokonce i když si v nich nemůžu číst. Stačí, že mi zdobí knihovnu.

4) Koledy: Která kniha ti vlezla do hlavy a nemohl/a jsi na ni přestat myslet?
Quo Vadis od Henryka Sienkiewicze. Nedávno jsem jej četla znovu, je pro mě velmi důležitou publikací. Myslím, že ho mám dvakrát, ale stejně bych chtěla i to rozkošné, nejnovější vydání od OMEGY (kvůli obálce samozřejmě). Quo Vadis má hloubku, myšlenku i své době věrné postavy. Poprvé jsem ho četla jako malinká, snad na začátku druhého stupně, ale možná ještě dřív, a od té doby až dodnes si pamatuji, jak končí poslední kapitola věnovaná Petroniovi a jeho Euniké. Neprozradím, nebudu spoilerovat, ale uměla bych ji citovat takřka slovo od slova. Pokud jste tuto knížku ještě neměli v tlapkách, vřele vám ji doporučuji.

5) Cukroví: Jaká kniha je tak sladká jako (tvé oblíbené) cukroví?
Sladká či přeslazená? Sladké knihy nečtu, zásadně ne. Nebaví mě, nelíbí se mi. Horko těžko hledám něco, co by tuhle otázku mohlo uspokojit a zároveň by to nepošramotilo mou pověst milovníka thrillerů, fantasy a psychologicky zaměřených knih. Eh. Sladká? To bude tedy asi... nějaká kniha receptů! Možná ta od Fragmentu, do které si sama zapisuji své nejoblíbenější. Možná bych tam už mohla dopsat nějaké (sladké) vánoční, co myslíte?

6) Dárek: Která kniha si pro tebe nachystala největší překvapení (rozuměj plot twist)?
Největší? Největším pro mě vždy bývá to poslední, nad kterým aktuálně přemýšlím, v tomto případě to tedy vyhrává Vzpoura (druhý díl trilogie Arkádie od Kaye Meyera), na nějž jsem zrovna včera dopisovala recenzi. Více se můžete dočíst přímo v ní.

7) Pohádky: Jaká je tvá oblíbená dětská knížka, ke které se rád/a vracíš?
Už jako malá jsem neměla ráda pohádky, takže pravděpodobně zklamu všechny, kteří očekávali právě tohle. Šťastné konce jsou na skutečný život příliš jednoduché, kolikrát příliš kýčovité a nereálné. Jakmile jsem sama uměla číst, začala jsem raději s dobrodružnými knížkami a tak jsou pro mě těmi z dětství, byť je nelze označit jako "dětské," kterým minimálně ráda sem tam přejedu prsty po hřbetu a vzpomínám, rozhodně Mayovky. Obzvláště ráda jsem měla Syna lovce medvědů, který byl jedním z prvních děl Karla Maye, jež se mi dostaly do rukou.

8) Betlém: Kterého autora bys nejraději obdaroval/a a za co? Co bys mu daroval/a?
Och, tohle je zajímavé! Pravděpodobně bych měla vybírat z žijících autorů, že ano? Nejraději bych něčím s dračí tematikou podplatila Naomi (Novikovou), aby se hezky usmála na některého z českých překladatelů, který by se poté mohl pustit do přelouskávání jejích dalších knih (obzvláště ze série o Temerairovi) pro české čtenářstvo. U nás vyšlo pouze pět z nich, poslední v roce 2012 (pův. 2008). A přitom bude v angličtině v příštím roce vycházet už devátá! Mé knihomolské srdéčko při té myšlence roní jednu slzu za druhou.

9) Sníh: Jakou knih bys nejraději zahrabala do sněhu a už ji nevytáhla?
Zahrabávat knihy do sněhu je zločin, ať už jsou sebehorší! Žádnou. ^^

10) Zvoneček: Kterou knihu je nejlepší číst o Vánocích a proč?
O Vánocích je samozřejmě nejlepší číst něco s vánoční tematikou, něco provoněné nejen tím, co si pod Vánoci představíme dnes, ovlivnění silně stresujícím kultem nakupování, ale co se schovává pod tradicí. Ať už jsme či nejsme křesťané, zopakování historie naší kultury neuškodí. K tomu (neodolám) musím parafrázovat zajímavý citát od člověka, jehož názory se s mými obvykle rozchází, sotva je vypustí z úst - tentokrát se ale trefil: "Nebojím se plných mešit, bojím se prázdných kostelů." Na Vánoce tedy čtěme něco křesťanského, katolického - Katechismus od Tomáška, Biblické dějiny nebo třeba v čele krásné, české poezie Popelku Nazaretskou od Renče.

Přeji Vám všem překrásný večer
& příjemně strávené svátky!

 


Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 26. prosince 2015 v 8:18 | Reagovat

Autorkou je Marky, ne Marka. ;D
Je fajn, že ses zapojila. :)

Na Quo Vadis se chystám.
Jinak však mnoho společných odpovědí nemáme - já třeba pohádky miluju. :)

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 26. prosince 2015 v 10:55 | Reagovat

[1]: Ha, překlep. :( Díky za upozornění.

A Quo Vadis určitě doporučuji, stojí za to.

3 Aimee Skellington Aimee Skellington | Web | 29. prosince 2015 v 16:30 | Reagovat

No konečně nějaký tag, který stojí za to! :)

4 Berenika Berenika | E-mail | Web | 29. prosince 2015 v 17:42 | Reagovat

[3]: Jsem ráda, že se líbí. :3

5 Hyuuga Hyuuga | E-mail | Web | 14. ledna 2016 v 6:56 | Reagovat

Četla jsem jenom knížky od Novikové, ale na druhou stranu jsou jedny z mých nejoblíbenějších. :D

6 Bellča ^^ Bellča ^^ | Web | 14. ledna 2016 v 14:35 | Reagovat

Páni, docela mě udivilo, když jsem tam zahlédla sérii Arkádie. ^^ Až dočtu těch deset knížek, co mám na tenhle a možná příští týden naplánované, hned se vrhám po jedničce. Už trůní v mé knihovnické poličce ^^

7 Berenika Berenika | E-mail | Web | 17. ledna 2016 v 11:17 | Reagovat

[6]: Koukala jsem, že jsou na tuhle sérii docela rozporuplné recenze, tak by mě zajímalo, jak se ti bude líbit. :3 Každopádně je velmi, velmi osobitá. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama