[4/5] Arkádie 2: Vzpoura / Kai Meyer [FRAGMENT]

23. prosince 2015 v 12:11 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Meyer, Kai
Název knihy: Vzpoura
Počet stran: 320 str.
Série: Arkádie (2. sv.)

Nakladatelství: Fragment (Praha)
Rok vydání: 2015
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 978-80-253-2350-2

Anotace:
Alcantarové a Carnevarové - dvě znepřátelené rodiny, dva mafiánské klany. Láska a nenávist, intriky a loajalita, něha a násilí. Po násilném úmrtí své sestry a tety se Rosa Alcantarová takřka přes noc stává hlavou klanu. I když je jí pouhých osmnáct let, nehodlá být pouze pasivní loutkou. Zasahuje do všech záležitostí, což vyvolává u jejích chladnokrevných příbuzných značnou nevoli. Stejně tak jako vztah s hlavou nenáviděného klanu Carnevarů Alessandrem. Rosa nepřestává hledat informace o arkádských dynastiích. Při svém pátrání se dostává do nebezpečné pasti Carnevarů, ale uniká. A nevzdává se. Ještě naléhavěji potřebuje vědět, co před ní Alessandro skrývá. A nejen on… Co je zač tajemná organizace TABULA? Jaké hry hraje rodinný advokát Alcantarů? A kým byl ve skutečnosti její otec? Napínavé pátrání po minulosti blízké i velmi, velmi vzdálené pokračuje. Druhý díl mafiánské fantasy trilogie Arkádie.


Recenze:
A Arkádie je zpátky! Posouvá první díl v rámci příběhu o něco dál co se týká jak času, tak kvality. Kai Meyer je bezpochyby skvělý autor, který své psaní v rámci spousty knih, převážně z fantasy žánru, dovedl takřka k dokonalosti a nyní tato skutečnost vyklouzla na povrch. Navíc jde stále o skutečně originální téma, tak tedy vzhůru k rozebrání dalšího dílu stránku po stránce a můžeme začít hned první kapitolou, tj. nejkratší kapitolou, jakou jsem kdy četla! Nemá ani půl stránky, ale nastíní všechny klíčové otázky druhé knihy.

Hlavní hrdinové, Rosa a Alessandro (a zároveň náš zamilovaný pár numero uno) získali po příbuzných zajímavější dědictví, než jakého se dočká většina potomků - vlastní mafie. A s tím i kupu problémů. Nemusí se bát jen papírů, které se jim kupí na stolech, ale i snah o ukončení jejich krátkých životů. Rosa mezitím kupodivu stíhá i řešit rodinnou krizi, podívá se do města, kde stále žije její matka a statečně hledá pravdu o svém otci. Vrháme se přímo do akce.

Musím znovu zmínit, že tahle série je psaná skutečně svérázným způsobem. Jelikož Rosa vyrostla v New Yorku, občas nadává v angličtině, občas v češtině - a to je teprve síla! Sama se podobnému vyjadřování v textech vyhýbám, obvykle se mi hnusí, ale zároveň uznávám, že sem zkrátka patří. Rosa taková je. Doplňuje to její charakter. Kdyby si občas nezanadávala nebo v myšlenkách neuškrtila každého, koho potká, ani by to nebyla ona - a nebyla by tolik podobná někomu, koho si velmi dobře dokážeme představit: nám samotným. Jen bez anglických názvů některých kapitol bych se klidně obešla.

I tady jsme lehce naťukli téma (nejen) v Young Adult literatuře opomíjené - zoofilii. On je to totiž trochu problém, když se vám partner při milování promění v pantera. Ostatně, "...jejich rozhovory byly podobně šílené jako jejich sex." A SMS konverzaci dvou zamilovaných teenagerů jsem taktéž vidět nemusela. Na druhou stranu oceňuji, že se zde objevují všechny moderní způsoby komunikace, které patří k době - od e-mailů před SMSky až po telefony. Jsou tu - a to s veškerou jejich ohavností.
FA ROSA ALCANTARA

Věděli jste, že i hadi v lidské podobě svlékají kůži? Jak to asi bude moct Rosa využít? Zajímavosti ohledně proměny členů mafie v rozkošná zvířátka s ostrými zoubky dávají celému příběhu ten správný, takřka vědecký ráz. Tak to má být! Ne každý se umí proměnit hned, neustálé proměny vyčerpávají a tak dále. A Rosa má, mimochodem, krásnou knihovnu!

Skutečně oceňuji především postupné dávkování informací z předchozích kapitol. Pro ty z nás, kteří máme na děj knih špatnou paměť, pokud jsme je četli před delší dobou, je toto skutečně neocenitelné. Zopakujeme si pomocí myšlenek, pomocí děje a to jen lehounce, nenásilně, ale dostatečně na to, abychom si vybavili vše potřebné. Na některé události si stačí vzpomenout až ke konci knihy, jiné (jako například podobu hlavní hrdinky) nám autor oživuje už na prvních stránkách. A tady si nemohu odpustit ani další pochvalu - Arkádie je jednou z mála nezfilmovaných sérií, kde si lehce představím téměř všechny postavy. Na vnější charakteristiku je kladen nepřehlédnutelný, ale ne kýčovitý důraz, který nám umožňuje zapamatovat si, že Rosa je blondýnka, že Iole si musíme představovat ve volných, bílých šatech a tak dále.

Nabízí se ale spousta otázek: Kdo je Hladový muž? Proč někdo vraždí členy Alessandrova klanu? A je její otec skutečně mrtvý? Chcete-li znát odpověď, stačí si přečíst Vzpouru. A chcete vědět ještě víc? Inu, musíte si počkat, i tento díl má totiž otevřený konec.

Hodnocení: 4/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství Fragment!
Knihu si můžete zakoupit ZDE.

 


Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 24. prosince 2015 v 20:22 | Reagovat

Hladový muž jsem já. Kdykoliv vidím cukroví.

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 24. prosince 2015 v 21:00 | Reagovat

[1]: Tak se zastav, nějaké by se tu zcela jistě našlo. :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama