[3/5] Spirit Animals 3: Pokrevní pouto / Garth Nix, Sean Williams [FRAGMENT]

21. prosince 2015 v 17:30 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Nix, Garth; Williams, Sean
Název knihy: Pokrevní pouto
Počet stran: 192s.
Série: Spirit Animals (3. sv.)

Nakladatelství: Fragment (Praha)
Rok vydání: 2015
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 9788025314951

Anotace:
Conor, Abeke, Mej-lin a Rolan patří k hrstce vyvolených, kteří ho mají. S tímto výjimečným poutem získali nadlidské schopnosti, ale i velkou zodpovědnost. Roky, kdy v Erdasu vládla rovnováha, jsou minulostí. Dobyvatelé se snaží Erdas zničit. Rozpoutali válku a obsazují celá města a země - a s nimi i Mej-linin domov. Dívka už nechce jen čekat a cvičit se v boji, a tak se společně se svým spirituálním zvířetem, pandou Dží, vydává na území sužované válkou. Přátelé jí budou na blízku - ale nejen oni. Nepřítel totiž číhá všude…


Recenze:
Pokrevní pouto v sérii Spirit Animals zaujímá takové pěkné, neutrální místo. Rozhodně není nejlepší knihou, která se zde objevila, ale ani za ostatními nijak významně nepokulhává - naopak, několik hodin jsem se zasekla u louskání jednotlivých stránek. Na Databázi knih má aktuálně jako hodnocení krásných 85% a to se s ní tentokrát museli poprat hned dva autoři. Začněme několika informacemi o nich.

Garth Nix je i u nás známá firma, osobně zbožňuji obzvláště jeho trilogii Staré království, která se skládá z knih Lirael, Sabriel a Abhorsenka a navazuje na ni povídková sbírka Za zdí. Jediné, čeho lituji, je fakt, že právě jeho vypravěčský talent z výše zmíněných děl se na Pokrevním poutu nijak významně neodrazil - přisuzujme to třeba snaze přizpůsobit styl psaní mladším čtenářům, zatímco jeho jiné knihy jsou zacíleny na minimálně o pár let starší věkovou kategorii. Sean Williams, oproti prvnímu z autorů, pro mě byl záhadou, nečetla jsem od něj žádnou jinou knihu a po menší rešerši do češtiny přeložených děl zjišťuji, že se nemám čemu divit - k fantastice se dostal od sci-fi literatury s tematikou Star Wars. Většinu svých prací píše ve dvojici s jiným autorem, třetí díl série Spirit Animals tak není vyjímkou.

Opět musím vyzdvihnout krásnou obálku. Mej-lin i se svou pandou láká k neustálému vytahování knížky z knihovny jen proto, že zkrátka a jednoduše vypadá skvěle. (A velmi dobře to ví.) Už kvůli překrásným, skvěle sladěným hřbetům se pak těším, až budu mít tuhle sérii v knihovničce kompletní. Za účelem uspokojení všech bibliofilů dodávám pár fotografií. A jak na ní můžete vidět, za chvíli se můžete těšit na recenzi čtvrtého dílu - Ledové pasti.
Podstatnou částí knihy nás provází právě všemi milovaná Mej-lin. Kdo četl mé recenze na první a druhý díl série, ví, jak těžko se s touto postavou smiřuji, jak mi přijde kýčovitá a jak podle mě do koncepce celého příběhu nezapadá. A zpočátku byla stejně nepříjemná jako vždy. Možná ještě víc. Její nejhorší vlastností zůstává nelogická schopnost donutit dospělé, aby ji poslouchali. Díky Požíračovi, že alespoň její otec má rozum! Na jednu stranu ovšem musím přiznat, že se našly i chvíle, kdy mi byla sympatická a že právě vzhledem k věku je její odbočka od kariéry Zelenopláštníků a od hlavní dějové linie naprosto pochopitelná. Zkazila si to ve chvíli, kdy se zase zvládla objevit odnikud a ohrozit nejděsivější postavu scény.

K obvyklým postavám přibývá Zue, rozkošná stařenka s bílou myškou schovanou pod oblečením. Připomíná mi ony kouzelné babičky a dědečky z českých pohádek. Charakterem i účelem, který v knížce plní, jim plně odpovídá. Je chytrá, má umělecké sklony... Komu by nepadla do noty? Zue žije mezi bambusy. A bambus? Další dechberoucí část! "Bambus umírá a zdobí si hrob vlastními květy."

"Čas rozkvetlých bambusů potká každého z nás," řekla Zue. "Důležité je jen to, jaký život vedeme."

Mezi dvěma z hrdinů se začíná rozvíjet první, dětská láska, dostatečně sladká. Taková, která perfektně zapadá do příběhu. Conor a Rolan mi sem tam stále splývají, Abeke vyčnívá nadmíru sympatickým charakterem. Plusem je realistický popis jejich cesty a dobrodružství, minusem fakt, že je neustále zachraňuje někdo, kdo za to nic nechce, neví proč nebo je pro jistotu ještě mladší než oni.

Druhá polovina je mnohem lepší než první, byť ji autoři napěchovali souboji tak, že se mezi nimi naše oblíbená čtyřka stíhá sotva nadechnout. Ani tady nechybí poučení a i tady mám pocit, že s koncem se tyto knížky vždy stávají literaturou pro dospělé.

Hodnocení: 3/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství Fragment!
Knihu si můžete zakoupit ZDE.

 


Komentáře

1 Kultric Kultric | E-mail | Web | 31. července 2018 v 10:34 | Reagovat

Pokrasnenie armpit brings discomfort, aches. to Carry trip doctor is not appropriate. Bulge under the muscle cavity may become cancer disease. But often it is consequences frequent use deodorants, non-compliance rules personal hygiene, increased sweating. Redness triggers narrow clothing, contaminated razor-affiliation, the virus.
<a href=http://armpit.info/what-does-a-small-hard-lump-under-armpit-mean>small lump under armpit</a>  
Pain under the arm, redness, lump getting warm? This is the boil that should cut from the surgeon, next take antibiotics. In the first stage cost ointments, antibacterial drugs. When the process is started, the required surgery.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama