[5/5] Hrabě Monte-Cristo / Alexandre Dumas [OMEGA]

2. září 2015 v 23:36 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Dumas, Alexandre (1802-1870)
Název knihy: Hrabě Monte-Cristo
Počet stran: 744 str.

Nakladatelství: OMEGA (Praha)
Rok vydání: 2015
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 978-80-7390-234-6

Anotace:
Osudovou souhrou nepříjemných náhod je mladý lodní důstojník Edmond Dantes bez soudu uvězněn v krutém žaláři tvrze If. Po čtrnácti letech zoufalství a beznaděje, mu zabliká světélko naděje. Po smrti jediného přítele abbého Farii se převlečený do jeho rubáše nechá hodit do moře. Útěk se podaří a Dantes naplánuje pomstu všem, kteří mu ublížili. Hrabě Monte Cristo je spolu se Třemi mušketýry jednou z nejvýznamnějších a nejznámějších Dumasových knih, ve které autor mistrovsky vylíčil barvitou historii Francie první poloviny devatenáctého století a zároveň kriticky poukázal na nešvary tehdejší společnosti, které jsou od těch dnešních téměř k nerozeznání.

Román je v naší zemi znám také pod názvem Hrabě Monte Christo, ale nakladatelství se rozhodlo raději držet skutečného názvu knihy.


Recenze:
Tuto recenzi je vhodné začít slovy: "Milovala jsem Hraběte Monte Crista." Už jako škvrně jsem se do Dumasových knížek uměla lehce začít, měla jsem ráda Tři mušketýry, Králova klenotníka a několik dalších, ale tahle vždy hrála prim. Je až s podivem, jak dlouho nebyl čas zajít si ji znovu půjčit do knihovny a ponořit se spolu s hlavním hrdinou do nebezpečného, pomstychtivého dobrodružství. Až teď se mi díky spolupráci s OMEGOU toto dílo dostalo do rukou a to v pěkném, uceleném vydání. Místo tří původních knih si ho nyní můžeme vychutnat v jediné, za to nadmíru povedené, ačkoli je fakt, že na nošení v kabelce se podobně jako Anna Karenina příliš nehodí.

Musím Vám přiznat, že není nic lepšího než číst knihu o dobrodružství zdánlivě obyčejného a přesto velmi neobyčejného člověka, ve chvíli, kdy jste sami upoutáni na lůžko. Během prázdnin jsem vlivem jakési paradoxní nehody skončila v nemocnici a už to jelo - narozdíl od nechuti k psaní jsem nemohla odolat potřebě číst a tak mám za sebou hory krásných knih, ke kterým se snad odhodlám napsat spoustu recenzí a obnovím tak adekvátnější aktivitu svých stránek. Nemohu se ale ubránit ani myšlence na rozporuplný fakt, že dostat se k recenzi až teď může být vlastně pozitivní, protože se mi mohla patřičně rozležet v hlavince. A tím se dostáváme k veškerým kvalitám vybrané knihy.

Pomsta. Pomsta je lidská přirozenost. Kdykoli nám někdo ublíží, pociťujeme naprosto přirozenou potřebu se mu pomstít, přenést něco z našeho utrpení na něj. Málokomu se to ale podaří uskutečnit a tak mnohdy zůstáváme u pouhých představ. Sledovat pomstu člověka, který si sáhl jak na samotné dno, tak na okouzlující štěstí, je pro nás jako magnet, nemůžeme odolat. Hádám, že přesně takovým člověkem je Edmond Dantes, zdejší hlavní hrdina. Zdá se být dokonalým protagonistou, který všemi svými silami bojuje proti nepřízni osudu. Autor mu bezpochyby rozdal karty, které dělají příběh ne více reálným, ale více vzorovým pro každého čtenáře. Ed má smůlu, ale jindy se mu daří. Je chudý, ale může se stát bohatým. Život s ním zmítá nahoru a dolů, stránku po stránce. A přesně to z něj - v čele s touhou po pomstě - dělá lidskou bytost, o jakých tak rádi čteme.

Také se rádi dotýkáte dobra a zla a neoceňujete knihy, ve kterých jsou tyto dva pojmy striktně oddělené? Pak se můžete směle prokousat touto takřka osmistovkou stránek, protože jednoznačné dělení a odsuzování charakterů zde neexistuje. Jediné, co by Vás snad mohlo odradit, je právě ona délka. A paradoxně je přitom Hrabě Monte-Cristo jednou z nejvíce strhujících knih, jaké jsem kdy četla. Po slibném začátku už se zkrátka nemůžete bránit a po libovolně dlouhou dobu, kterou nad ním dle vlastních časových možností strávíte, zadržujete dech.

Samozřejmě nechybí ani romantická zápletka, o které by se vlastně dalo říct, že na pozadí vystupuje po celou dobu, že podbarvuje touhu po pomstě a potřebu jí dostát. Originální zakončení jí ale vymezuje místo, na které patří. Rozhodně tedy neočekávejte 50 odstínů Monte-Crista. Co očekávat můžete je odpověď na ožehavou otázku: "Učiní pomsta člověka šťastným?"

A nakonec drobné doporučení: Pokud jste ještě neviděli ani jednu z filmových adaptací, nedívejte se a přečtete si místo toho knížku. Může se zdát dlouhá a náročná, ale délka je ve skutečnosti jen lehkostí a náročnost deziluzí představivosti. Přečtěte si ji, protože díla jako toto si zaslouží být čtena. Kdyby mě nečekala ještě maturitní četba, nejspíš bych po ní sáhla znovu.

A co Vy? Jak krutou pomstu byste přáli člověku, který Vás zradil?

Hodnocení: 5/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství OMEGA!
Knihu si můžete zakoupit ZDE.
 


Komentáře

1 You person have a lot of precious time you're probably going to spent by reading this one-hell-of-an-ass-long-name, but since it's my name I don't bother to write it, so continue reading You person have a lot of precious time you're probably going to spent by reading this one-hell-of-an-ass-long-name, but since it's my name I don't bother to write it, so continue reading | 2. září 2015 v 23:56 | Reagovat

Upřímně řečeno, nikdy jsem pořádně knihu Hrabě Monte Cristo (když se držíš tohoto pojmenenování, užiji jej taktéž) nečetla a ani jsem to neměla v plánu. Po přečtení recenze bych to ale mohla začít zvažovat.
Třeba.
Možná.

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 2. září 2015 v 23:58 | Reagovat

[1]: Chválím jméno a děkuji za komentář. :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama