[4/5] Elyonova země 4: Osamělé moře / Patrick Carman [FRAGMENT]

29. června 2015 v 20:44 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Carman, Patrick (1966-)
Název knihy: Elyonova země: Osamělé moře
Počet stran: 212 str.
Série: Elyonova země (4. sv.)

Nakladatelství: Fragment (Praha)
Rok vydání: 2006/2014
Pořadí vydání: 2. vyd.
ISBN: 978-80-253-2013-6

Anotace:
Všude tam, kde se oceán setkává se zemí, kde útesy jsou tajemné a skály rozeklané, leží Elyonova země plná magických tajemství. Alexa a její nejbližší přátelé plují na palubě lodi vstříc dalším dobrodružstvím. Poutavé vyprávění o dvou bratrech, jejichž příběh se odehrál dávno před tím, než se Alexa narodila, jim zpříjemní nebezpečnou plavbu a navíc odhalí důležitá vodítka, která snad pomohou Alexe splnit její nelehké poslání. Čtvrtý díl světového fantasy bestselleru!


Recenze:
Samotná recenze tentokrát nezabere tolik místa, abych popáté neopakovala, co jste tu už právě pětkrát mohli číst. Zároveň ale neodolám možnosti připomenout několik sladkých detailů a předchozí recenze věnující se právě této Carmanově sérii. Tady je máte:
  1. Temné hory
  2. Trnité údolí
  3. Desáté město
  4. Osamělé moře
  5. Hvězdný poutník
Věděli jste, že Elyonova země byla původně trilogií? Svižnou, lehkou a s jasnou zápletkou. Ale co by to bylo za příběh, kdybychom ho přece jen nakonec nerozšířili ještě o doplňující atributy? Někdy jde v takovém případě o lexikony, o slovníčky pro cizí jazyky, o potisk dárkových předmětů... A v tomto případě o dva další díly. Tento, čtvrtý, vypráví s hrdostí "prequel" novely trochu jiným stylem minulost bratrů Warwoldových (aneb co se stalo dávno před narozením naší oblíbené hlavní hrdinky?).

Ale nebojte se, Alexy se hned nevzdáme. Příběh jejích přátel a příbuzných je zamaskován pod jejím vlastním. A zatímco si užíváme, jak vzduch kolem nás začíná vonět po slané vodě, dozvídáme se společně s dívkou něco o věrném přátelství dvou bratrů, něco o sirotčincích z Elyonovy země a něco o tom, jak je krásné procestovat svět. Jako kdyby z každé věty dýchalo tiché, neúprosné vyzvání k cestě kolem světa. Říká, abychom se nebáli, že se nesplní naše sny, byť se zdá, že nevane příznivý vítr. Ukazuje nám, jak důležité je vážit si svých sourozenců, jakkoli jsme rozdílní - jak silní můžeme být společně. Také bych chtěla sourozence, když už jsme u toho.

Osamělé moře je zrádné jak pro čtenáře, tak pro autora. Bylo to něco trochu jiného než doposud a než poté. Dalo by se říct, že čtyrtý díl utíká nejpomaleji ze všech, vyčnívá z řady skoro jako kdyby do ní nepasoval, jako kdyby byl navíc. Pro nás, kteří ale máme Elyonovu zemi rádi, je nezbytný. Dává nám možnost utvořit si kompletní obrázek o většině postav, ať už je známe jen chvíli nebo nás provázejí po celou sérii. Obzvláště se mi líbí fakt, že tentokrát se nedozvídáme o postavách jako takových pouhé informace, ale prožíváme s nimi celý jejich život. Někdo, koho jsme znali jako starce, k nám najednou přiběhne jako malý, rozcuchaný klučina a nedá pokoj, dokud si s ním nejdeme hrát, plavit se s ním po moři a zažívat ta nejuvěřitelnější dobrodružství.

Nezbývá než dodat, jaká je škoda, že od autora u nás vyšla pouze tato série.

A kdo dočetl až sem, může se těšit na první den červencový den...
...kdy se zde v rámci oslavení začátku prázdnin objeví SOUTĚŽ...
...zahrnující mimo jiné právě Elyonovu zemi! ♥

Hodnocení: 4/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství FRAGMENT, kde si můžete knihu zakoupit!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama