[4/5] Elyonova země 3: Desáté město / Patrick Carman [FRAGMENT]

17. června 2015 v 13:09 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Carman, Patrick (1966-)
Název knihy: Elyonova země: Desáté město
Počet stran: 160 str.
Série: Elyonova země (3. sv.)

Nakladatelství: Fragment (Praha)
Rok vydání: 2006/2014
Pořadí vydání: 2. vyd.
ISBN: 978-80-253-2017-4

Anotace:
Všude tam, kde se oceán setkává se zemí, kde útesy jsou tajemné a skály rozeklané, leží Elyonova země plná magických tajemství. Alexina milovaná země chřadne, otrávená jedem, který se šíří z kraje za Temnými horami. Má-li zvítězit dobro, musí Alexa přeplout Osamělé moře, najít Desáté město a odhalit jeho tajemství. Osud Elyonovy země a všech, kdo v ní žijí, je v jejích rukách. Dokáže je všechny zachránit? Třetí díl světového fantasy bestselleru!


Recenze:
Desáté město jako vždy začíná úvodem do děje, který umožňuje čtení i těm, kteří ještě nečetli předchozí díly nebo je četli před delší dobou. A co nás tentokrát čeká? Ten správný zloduch, ve kterém rozhodně nenajdete jedinou kapku dobra - Victor Grindall. Proti němu stojí již třináctiletá Alexa, drobná blondýnka, která - ať už s jocastami či bez nich - rozumí zvířatům. Ty v tomto díle reprezentuje především náš oblíbený veverčák Murphy. Nu, kdo by ho nechtěl domů?

Po posledních kapitolách Trnitého údolí by se mohlo zdát, že se hlavní hrdinka vydá na cestu za svým nejlepším přítelem, kterého Grindall s chutí zničit vše, co je jí drahé, vězní. A volí nebezpečná ultimáta. Dívku ale čeká jiná cesta - výprava za Desátým městem, bájnou baštou Elyona. Pokud my máme nebe, pak Elyon má právě Desáté město. Jak to tam vypadá? Kdo se tam dostane? A dá se tam vůbec dojít po souši nebo doplout po moři? Naloďme se a poplujme to zjistit!

Elyonova země si po celou dobu čtení udržuje lehce pohádkový nádech. Utíká lehce, proklouzává vám mezi prsty a zanechává v nich jen ty nejlepší myšlenky. Pro děti příběh, kterého by chtěly být součástí. Pro dospělé alegorii na každodenní boj všedního života. Žádné překvapivé množství básnických prostředků nečekejte, ale nebojte se přílišné krkolomnosti nebo snad vaty. Autor téhle knížky si jde lehce za svým, drží se bezchybné dějové linie a rozhodně ji nepřeplňuje zbytečnostmi. A právě proto jde o tak skvělou odpočinkovou četbu!

A podívejme se spolu ještě na jednu z hlavních kladných postav - obra Armona. Nepřipadá Vám zvláštní? Obvykle narážíme ve fantasy literatuře na obry jako na ty zlé. Jsou velcí, lidé se jich bojí a tak se jim připisuje i ošklivost, neforemnost a další nepříliš lichotivé vlastnosti. Bývají těžkopádní a hloupí. Armon je pravý opak - stejně jako původně všichni z této rasy. Dokonce získávají na jakémsi "andělském šarmu." Jako kdyby oni byli tím nejlepším, co Elyon stvořil. Zatím jde o jedinou sérii, která jsem četla, a která obrům takto lichotí. Musím přiznat, že je to příjemná změna.

Vyčíst mohu snad jen to, že jakmile si zvyknete na daný styl psaní, už vás konec nepřekvapí - a to ačkoli si příběh zachovává patřičnou dynamičnost a předkládá nám množství nových tajemství, dobrodružství a akce. Tvrdě narážíme do klišé v podobě věčného, věrného přátelství, rodinného pouta, nepřekonatelné lásky a dalších. Na druhou stranu ani jedna z těchto skutečností nepůsobí ani tak kýčovitě jako spíš správně. Snad je to ještě mírně naivním pohledem Alexy, snad právě jejím dospíváním a vnímáním světa lepšího, než je.

Zkrátka to neztrácí na půvabu.

Hodnocení: 4/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství FRAGMENT, kde si můžete knihu zakoupit!
 


Komentáře

1 Illumináti Illumináti | Web | 17. června 2015 v 14:05 | Reagovat

such recenze
                       wow
very recenze
                       so země
      much Elyonova

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 28. června 2015 v 21:55 | Reagovat

Děkuji za komentář. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama