[3/5] Spirit Animals 2: Skrytá hrozba / Maggie Stiefvater [FRAGMENT]

29. května 2015 v 2:40 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Stiefvater, Maggie (1981-)
Překladatel: Jakub Kalina
Název knihy: Skrytá hrozba
Počet stran: 184 str.
Edice: Spirit Animals (2. sv.)

Nakladatelství: Fragment (Praha)
Rok vydání: 2015
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 978-80-253-2433-2

Anotace:
Jen několik vyvolených obyvatel Erdasu dokáže vyvolat spirituální zvíře. Conorovi, Abeke, Mej-lin a Rolanovi se to podařilo a díky tomuto poutu mohou získat nadlidské schopnosti. Co když ale existuje ještě jiná možnost, jak spirituální zvíře vytvořit a získat tak nad ním absolutní moc? A co kdyby tento dar zneužil někdo se sobeckými záměry?

Naši čtyři hrdinové si na sebe a na své zvířecí pomocníky teprve zvykají. A není to právě jednoduché. Když se objeví krutý nepřítel, který je hodlá zničit, bude to pro ně těžká zkouška. Spojí je, nebo rozdělí?


Recenze:
Tato série má své čtenáře zaručené - je to láska na první pohled. Mijujete-li knihy, tyhle obálky vás zkrátka dostanou do kolen a i kdyby bylo nutné hodnotit obsah níže než na maximální spokojenost, nemůže to nikoho odradit. Bibliofilská závislost na pohledu do knihovny přesně do míst, kam umístíte první a druhý díl, je zcela nezbytná a nevyhnutelná. Je ale třeba dodat, že i vzhledem k tomu, jak obě knihy vypadají krásně, když jsou spolu, není možné je číst odděleně. Děj na sebe přímo navazuje, postavy se rozvíjí a snažit se vše pochopit (plus minus) "od první třetiny" mi nepřijde jako nejlepší nápad.

Ale teď už k příběhu. S hrdiny jsme se minule rozloučili nejistě, teprve jsme si zvykali na jejich jména a vlastnosti a na samotný svět. Proto tentokrát skutečně oceňuji autorku, která dokázala charaktery čtyř dětí rozlišit natolik, že jsme jim věřili jak jejich věk, tak jejich povahu. Kromě Mej-lin, která ačkoli zmírnila své sklony zapadat mezi typické Mary Sue, zůstává nepříjemně vybočující z řady. Roland a Conor se oproti tomu začali skvěle odlišovat a Abeke, poslední z hlavních hrdinů, se stala nejvýraznějším a nejvěrohodnějším charakterem. Těžko říci, zda tím nejoblíbenějším či nejlepším, ale od ostatních se zkrátka nejvíce a přesto pozitivně liší a dalo by se to podat i tak, že nejlépe zápasí se svým osudem.

Fascinuje mě dnes poměrně rozšířený trend. Spisovatel určí hranice svého světa, uvede do něj čtenáře a vzápětí je násilně zboří. Stejně tak dostaly naše oblíbené postavy pocit, že jsou výjimečné, jen aby jim ho někdo vzápětí vzal, řekl, že to není pravda a přišel s něčím, co je může lehce stát život. I přes místy vážný tón - přizpůsobený dětským očím - je kniha velmi příjemná na čtení. Maggie mnohdy vykouzlí na vaší tváři něžným vtipkováním úsměv, ani nevíte jak. Za tohle má u mě jedno obrovské plus. Občas nám ale na úkor toho některé drobné informace předkládá až příliš pozdě, tedy ve chvíli, kdy už jsme si je představovali jinak. Dokud jde jen o barvu tetování, není důvod k nespokojenosti. Zvláště, když vše tak krásně navazuje! Každá scéna, jakkoli by se prvně mohla zdát zbytečná, bezpečně natahuje lanko dějové linie k nějaké další. Naprostá, precizní přesnost.

Mluvili jsme o hrdinech? Zvláštností Spirit Animals je to, že jako hrdinu můžeme lehce vykreslit i kdejakého ukázkového "padoucha." Nehrajeme si na černobílý svět, na dobro a zlo. Přestože všichni Zelenopláštníci bojují za to, co jim přijde správné, z pohledu ostatních lidí může být správný boj jejich nepřítele. A tak se v našich myslích z anti-hrdiny lehce stává hrdina a naopak. Skutečně by mě zajímalo, jestli se tento postoj v budoucnosti změní či zda ho udrží všichni následující autoři. Pokud jste to od prvního dílu zapomněli, ráda znovu zmíním, že každou knihu z této série napsal jiný autor. A od koho je ta příští? Třetí díl pro nás spolu s dalším autorem sepsal samotný a všemi uctívaný Garth Nix, z jehož pera pochází například Abhorsenka, Liriel a Sabriel! Nikdo se netěší tolik, jako já.

Většina této knihy jako kdyby jela podle předlohy prvního dílu. Rozmotávala další a další myšlenky, ale přesto se dalo očekávat, jak skončí. Jen kvůli tomu danému okouzlujícímu světu spřízněných zvířecích duší snižuji počet hvězdiček. Není ale třeba se bát, protože s tím přichází i jeden rozdíl. Za očekávaným koncem totiž přišel ještě drobný dodatek, který nám zřejmě do budoucna slibuje, že příště už rozhodně nic kopírovat nebudeme a pročteme se skrze skvělé, neotřelé dobrodružství!

Hodnocení: 3/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství Fragment, kde si můžete knihu zakoupit!
 


Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 29. května 2015 v 15:00 | Reagovat

Recenze vypadá velmi zajímavě, mimochodem máš krásný design stránek. :)

2 Limeo Limeo | E-mail | Web | 30. května 2015 v 11:08 | Reagovat

Hm, Spirit Animals... To jsem někde slyšela, myslím, že moje sestřenka to čte a strašně to chválí :D. Já nevím, kniha samotná mě zaujala, ale jen něco přes 100 stránek? Pardon, ale přijde mi to jako zbytečná investice, když si to člověk koupí a dočte to za ani ne dvě hodiny ;-). Ale to je osobní názor... Jinak, super recenze ;-).

3 Berenika Berenika | E-mail | Web | 11. června 2015 v 9:27 | Reagovat

Děkuji za pochvaly. :3

[2]: Je pravda, že je to krátká knížka, ale kdybys viděla ty obaly! Skutečně jsou to jedny z nejkrásnějších knížek, jaké mám tu čest mít v knihovničce.

4 Klara Klara | 24. července 2015 v 11:19 | Reagovat

Která postava v spirit animals se ti nejvíc líbí tvůj favorit

5 Berenika Berenika | E-mail | Web | 2. září 2015 v 23:48 | Reagovat

[4]: Abeke. :3 A která tobě?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama