This or That Book Tag

1. dubna 2015 v 20:40 | Berenika |  Knižní tagy

Tag sice vcelku jednoduchý, nicméně nadmíru zajímavý. Alespoň já jsem neodolala a musela jsem si ho vyzkoušet! Výjimečný je tenhle tag v tom, že jsem v něm spojila dvě verze, které jsem našla a které se značně lišily. Skončila jsem na třinácti pěkných otázkách. A kdo ještě má rád tohle číslo?


OTÁZKY:
1. Hardback nebo paperback?
2. Autor nebo autorka?
3. Šťastné nebo smutné konce?
4. Současnost nebo historie?
5. Samostatná kniha nebo série?
6. Hlavní hrdina nebo hlavní hrdinka?
7. Záložka nebo ohýbaní rohů?
8. Čeští autoři nebo zahraniční autoři?
9. Čtení s hudbou nebo potichu?
10. Fantasy nebo kniha podle skutečných událostí?
11. Půjčovat si knihy nebo kupovat?
12. Harry Potter nebo Pán prstenů?
13. Zombie nebo jednorožci?

ODPOVĚDI:
1. Hardback nebo paperback?
Tvrdá vazba vede. Nemám ráda, když se mi knížky rozpadají pod rukama. Líbí se mi krásné, staré vazby i ty nové, ale jen ty pevné. Paperbacky jsou možná pěkné a levné a rozhodně jich nemám málo, ale krása, která nevydrží alespoň přes dvě generace, je jen prchavý pocit a zbytečnost, pokud místo ní můžete mít jinou "krásu," která při dobrém zacházení vydrží dvě generace i víc.

2. Autor nebo autorka?
Nikdy mi na tom příliš nezáleželo. Mí nejoblíbenější autoři jsou muži, ale ráda čtu i knihy od žen, mám je téměř na stejné příčce. Nepreferuji tedy ani jedno, ale jsem všeobecně vzato nedůvěřivá k novým autorům.

3. Šťastné nebo smutné konce?
Do mysli se mi víc zapisují knihy se smutným koncem. Pokud jde ale o série, preferuji Happy Ending, protože se stihnu více sžít s postavami a podvědomě bych jim přála štěstí. Někdy ale zkrátka štěstí nesedí k tomu, co je jim pouzeno. Rozhodně jsem proti kýčovitým, násilným "rádoby šťastným" koncům/epilogům, které autor napíše z nostalgie pro sebe či pro fanoušky a úspěšně tím zničí celou sérii. Většinou nemám ráda otevřené konce.

4. Současnost nebo historie?
Podle toho, jestli jde o fiktivní svět nebo reálný. V reálném... ne příliš dávná historie. Ve fiktivním mi nevadí ani jedna možnost, protože to pro člověka, pro kterého je daný svět "nový," většinou neznamená rozdíl.

5. Samostatná kniha nebo série?
Samostatné knihy mají větší jednorázový "emoční" dopad, pokud jsou dobré. Série se ale víc zapíšou do duše. Je těžké si vybrat. Pokud ale čtu dlouho jednu z těchto možností, pak druhá je příjemný oddech a naopak.

6. Hlavní hrdina nebo hlavní hrdinka?
Hlavní hrdina. A to proto, že jsem se doposud nesetkala s mnoha kvalitními hlavními hrdinkami ženského pohlaví. Vedlejší postavy ano. Hrdinky ano. Ale pokud je jediná hlavní postava žena a všichni ostatní jsou plus minus dvě příčky na žebříčku důležitosti pod ní, tak mi to moc nevoní.

7. Záložka nebo ohýbaní rohů?
Jaká bezbožná osoba by byla schopná ohýbání rohů?! Budiž, takového člověka znám, ale i tak... Samozřejmě, že záložky! Mám ráda krásné, důmyslné záložky a mám jich ráda spoustu, protože je většinou zapomínám v knihách nebo ukládám někam, kde je nemohu najít a potom jsem schopná jako záložku použít jakýkoli kus papíru, který najdu. Takže záložky. Hodně záložek.
8. Čeští autoři nebo zahraniční autoři?
Zahraniční autoři plus Tereza Matoušková a Petra Neomillnerová. Ne, vlastně nevím, jak tahle obsese zahraničními autory vznikla. Mám ráda české autory poezie, mám ráda české prozaiky, ale kromě zmíněných dvou spisovatelek jsem si ještě nenašla žijícího oblíbence z řad české literární sféry - mám třeba hrozně ráda Karla Václava Raise! A mám problém s důvěrou neznámým autorům, jakmile už jsem zvyklá na ty, jejichž knihy čtu s potěšením po několik let. Vybírání si nového, neznámého autora je pro mě tak trochu křest ohněm a raději vždy sáhnu po zahraničním, i když vím, že i čeští mě mohou mile překvapit.

9. Čtení s hudbou nebo potichu?
Zvládám obojí, ale raději volím hudbu. Jakmile totiž čtu s hudbou, nemůžou mě rušit žádné "vedlejší" zvuky, nemůže ke mě vnější svět. Občas mě dokáže vytrhnout ze čtení i okolo projíždějící auto. A to naštve. Hudba znamená jistotu. Občas preferuji vážnou hudbu a soundracky, jindy i songy s textem nebo si "jen tak" pustím ke čtení rádio, záleží na náladě.

10. Fantasy nebo kniha podle skutečných událostí?
Fantasy. Na knihy podle skutečné události musím mít náladu a ještě jsem nezažila žádnou, která by mě nerozesmutnila (což je vlastně svým způsobem silná reakce na kvalitní knihu) nebo nezklamala... nebo nebyla zcela mimo můj vkus a mé možnosti objektivního hodnocení.

11. Půjčovat si knihy nebo kupovat?
Nejraději bych každou knihu, kterou čtu, měla doma! U svých oblíbených sérií dokonce zacházím tak daleko, že pokud ji nemám doma, nečtu ji. Můžu kolem ní v knihovně chodit tisíckrát, ale i když si ji půjčím, nečtu ji. Zkrátka si ji nemohu užít, dokud ji nemám doma. Ke knize, která by se mi líbila, se chci vracet. A pokud se mi líbit nebude... vždycky ji můžu v antikvariátu vyměnit nebo ji zsm prodat a koupit si místo ní jinou.

12. Harry Potter nebo Pán prstenů?
Přestože mám Pána prstenů ráda, Harry Potter s přehledem vítězí. Možná by to, kdybych se narodila o generaci dřív, bylo naopak.

13. Zombie nebo jednorožci?
A co takhle zombie jednorožci? Skvěle by se mi hodili do zombie týmu.

ZDROJ(E):

Nominace se jako téměř vždy v rámci této rubriky nekonají.
Nebo by někdo chtěl?

A jaké mé "this or that" by vás zajímalo?
 


Komentáře

1 Em. Em. | Web | 1. dubna 2015 v 21:40 | Reagovat

Ahoj, môžem sa zapojiť? TAG vyzerá veľmi zaujímavo a je kratší než väčšina podobných, takže ma zaujal. :)

2 Em. Em. | Web | 1. dubna 2015 v 21:40 | Reagovat

A, samozrejme 13 je moje naj číslo :) ^^

3 Berenika Berenika | E-mail | Web | 1. dubna 2015 v 22:43 | Reagovat

[1]: Moc mě potěší, když se zapojíš! :3 A určitě mi potom pošli odkaz.

4 Limeo Limeo | E-mail | Web | 2. dubna 2015 v 10:51 | Reagovat

Páni, skvělý tag - také jsem se zapojila :-). Už jsem článek s ním vydala u mě :-). Docela spolu u většiny odpovědí souhlasíme :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama