[3/5] Lístek lásky / Émile Zola [OMEGA]

3. dubna 2015 v 19:04 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Zola, Émile (1840-1902)
Počet stran: 251 str.
Název knihy: Lístek lásky
Série: Rougon-Macquartové (sv. 8.)

Nakladatelství: OMEGA (Praha)
Rok vydání: 2015
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 978-80-7390-244-5

Anotace:
Helena Grandjeanová se po smrti manžela rozhodne přestěhovat i s jedenáctiletou dcerou Janou do Paříže. Dítě trpí dědičnou psychickou nemocí provázenou nepříjemnými záchvaty. U jednoho z nich zasáhne jejich soused doktor Deberle, do kterého se Helena postupně zamiluje. Je to pro ní naprosto neznámý pocit, s bývalým manželem ji vázala jen vzájemná úcta. Jenže nová láska znamená i nové dosud nepoznané problémy. A nepochopení vztahu dvou dospělých může vést i k tragédii... Tento Zolův román byl velmi příznivě přijat i jeho současníky, které překvapilo, že autor upustil od pečlivých a nelítostných analýz společenských neřestí a věnoval se spíše romantické stránce příběhu. Dokázal totiž, že i na tomto literárním poli je mistrem.


Recenze:
Možná si pamatujete, jak jsem si stěžovala u Miláčka, že Maupassantův naturalismus není tím, co bych si pod naturalismem představila jako první. Přesně tenhle dojem je u Zoly ještě silnější. Na druhou stranu Lístek lásky graduje. Z počátečního románu o lásce matky k dceři a ženy k ženatému muži se postupně stává příběh, ze kterého vám běhá mráz po zádech. Stačí si uvědomit, jak málo rozdílů vytvořil čas mezi tehdy a teď. Lidé stejně myslí, stejně chápou, stejně se chovají... Nepotřebujete mnoho vysvětlivek, abyste lehce pochopili, o co kráčí. Samozřejmě, že doba se posunula. Naši lékaři by možná lehce změnili konec příběhu. Ale samotné lidské myšlení? Inu, to zůstalo stejné. Tak, jak ho viděl Zola, ho vidíme my.

Lístek lásky je typicky ženský román. Potěšil ženy tehdejší Francie, potěší ženy dnešní. Pro milovníky jiných žánrů se ale chvílemi stává utrpením a to i přes brilantní autorův styl psaní. Právě zaměřením na určitou část publika a tím, že zbytek nechává po většinu času chladnou. Zajímavé je, že autor nesvádí nic na osud. Všechno je výsledkem individuálního rozhodování postav, od těch nejmladších až po ty nejstarší, sváděné sladkou touhou po mileneckém štěstí a poté nucené za něj tvrdě platit. A nejhorší je, pokud za svou slabost neplatí oni, ale jejich blízcí.

S tím souvisí rozplétání vztahů hlavních postav. Typický vztah alá "Já mu nepodlehnu!" mě bude pronásledovat v nočních můrách. Tehdy to byl nejspíš originální námět, ale dnes jde o ohranou zápletku, o klasiku, kterou všichni dobře známe, ať už tomuto typu románů fandíme nebo ne. Nebojte, najdete si i oblíbené postavy. A ne jen jednu. Osobně jsem se shlédla v manželce doktora. Nejlépe bych ji popsala jako rozkošně roztěkanou osobnost. Mám podivnou zálibu ve vedlejších postavách. Líbí se mi, jak se každou chvíli nadchla pro novou věc. Připomíná mi to mě samotnou. Dokonce jí závidím, jak byla schopná každou svou zálibu naplno prožívat.

Přiznávám, že jsem si knížku vybrala i kvůli jménu jedné z hlavních hrdinek, kvůli malé Janě. Přece jen je mou jmenovkyní. A také nejneoblíbenější, nejbrilantněji vykreslenou postavou. Jana nám předvádí, jak moc můžete rozmazlit své dítě. Často je hodná, svou matku zbožňuje a ráda jí to říká a dokazuje, ale zároveň je důvodem veškerých jejích trápení. Neustále na ni žárlí a když nedostane, co chce, nebojí se zbytečně ohrozit svůj život. Jakkoli mám ráda děti a snažím se pro ně mít pochopení, Jana je zkrátka zlá. Těžko říct, jestli je to vinou její povahy nebo jestli ji matka příliš rozmazlila... Doplatily na to obě.

Největší problém vidím v tom, že konec knihy dlouho očekáváte a tím se celý příběh stává zbytečně zdlouhavou záležitostí. Od konce první třetiny víte, co bude následovat a příběh vás dál a dál vede k jasnému rozuzlení. Možná to byl záměr. Očekáváte, co se stane. Nemůžete tomu nijak zabránit a víte, že to nemohli ani hlavní hrdinové. Pro dnešního čtenáře ale bez pochyby obzvláště stojí za to dočíst i poslední lístek lásky.

Hodnocení: 3/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství OMEGA.
Knihu Lístek lásky můžete zakoupit v prodejnách nebo eshopu Knihy Dobrovský.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama