[3/5] Hřích abbého Moureta / Émile Zola [OMEGA]

11. dubna 2015 v 1:24 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Zola, Émile (1840-1902)
Název knihy: Hřích abbého Moureta
Počet stran: 377 str.

Nakladatelství: OMEGA (Praha)
Rok vydání: 2014
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 978-80-7390-242-1

Anotace:
Sergej Mouret po složení kněžských slibů odjede na farnost v zapadlé francouzské vesnici Artaud. Do nové práce, kterou vnímá jako poslání, se vrhne s nadšením. Pro místní je ale mnohem důležitější každodenní starost a boj o chléb vezdejší, kterého mají tak málo, než rozjímání nad božskou dokonalostí a Panenkou Marií. Vše se náhle změní, když abbé Mouret při návštěvě sousedního panství zahlédne krásnou správcovu schovanku Albínu... První vydání románu čtenáře zaskočilo - všichni totiž čekali další Zolovo drsně naturalistické dílo. Místo něj dostali jímavý lyrický příběh psaný stylem, který neztrácí svěžest ani v dnešní době.


Recenze:
Pokud bych měla hledat jediné slovo, jakým popsat tuhle knihu, nehledala bych dlouho. Je provoněná. Snová atmosféra krásné zahrady dýchá z každé stránky, z každého slova. Je to nový, samostatný svět uvnitř realisticky popsaného prostředí Francie devatenáctého století. Slabá dějová linie ustupuje do pozadí a nám se otevírá něco mnohem zajímavějšího - věčný koloběh života.

Nekteří autory mají rádi výzvy a jednou z nich je pro tuhle knihu téma ztráty paměti. Pro ty, kteří se tohoto "elementu" právem či neprávem bojíme, musím dodat, že v podání Zoly stojí za to! Málokterý spisovatel se dokáže hrát s pamětí svých hrdinů tak, aby nás to zaujalo, aby se nám to líbilo a abychom si vlastně nejraději vzpomněli za ně. Ačkoli tentokrát by možná většina z nás byla raději, kdybychom prožívali jen nové vzpomínky. Pokud by byl váš život šťastný, chtěli byste si vzpomenout na ten minulý? A co hůř: pokud by naše nová osobnost byla lepší než ta minulá, chtěli bychom se změnit zpátky? Ani tady nečekejme mnoho naturalismu. V rámci nového dětství postavy, jejíž povaha by se po ztrátě paměti dala popsat jako tabula rasa, prožíváme místo naturalistických popisů první skutečnou lásku, první skutečné krásy mládí. Všechno, co se tehdejším lidem vyhýbalo kvůli studiu a nepřízním doby. Nejen tehdejším lidem, že?

Na druhou stranu není Hřích abbého Moureta dobrá volba pro netrpělivé čtenáře. Každá sebemenší zápletka je rozvedená do těch nejhlubších detailů. Procházky parkem nikdy nejsou dostatečně dlouhé. Zola se v jejich popisech přímo vyžívá, čímž se lidem se zálibou v akci a napětí příliš nezavděčí. Záleží na vkusu. Rozvláčnost některých pasáží může být pro někoho tím správným prostředkem pro prožívání pravého literárního požitkářství.


Mojí nejoblíbenější postavou byla Albínka. Popravdě jsem se zamilovala už do toho jména, navíc mi po celou dobu připomínala Albínu ze Zapadlých vlastenců našeho spisovatele Karla Václava Raise - ačkoli jejich příběh byl odlišný. S jednou můžete prožívat její radost a s druhou její žal. Která je asi která?

Pro tuhle knížku mám jen málo výtek. Jednu z nich tedy zacílím na pojetí celé série. Když vezmete knížku do ruky, ani by vás nenapadlo, že je vlastně součástí jiných příběhů. Pravdou je, že Zolovi Rougon-Macquartové mnohdy nenavazují. Pokud to v knize není napsané, spojitost mezi touto knihou a například Lístkem lásky byste určitě nehledali. Přesto mi připadá jistým způsobem nefér, pokud to v knize ani není zmíněno.

Zajímavostí je, že před letošním vydáním u OMEGY byl Hřích abbého Moureta vydaný v češtině pouze dvakrát a to v letech 1902 a 1923. To znamená, že dostal nový kabátek poprvé po celých 92 letech! Jak málo z dnešních čtenářů se k němu mohlo dostat? Naplňuje mě to pocitem čtenářské vyjímečnosti. A kolik z vás si ještě přečte knížku, která se v knihkupectvích neobjevila po téměř sto let?

Hodnocení: 3/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství OMEGA.
Knihu Obraz Doriana Graye můžete zakoupit v prodejnách nebo eshopu Knihy Dobrovský.
 


Komentáře

1 leani leani | E-mail | Web | 11. dubna 2015 v 10:23 | Reagovat

nový obal by mě hned zaujal, ale co se obsahu týče - asi nic pro mě.
Zaujal mě nejvíce ten poslední odstavec - něco k zamyšlení :)

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 17:05 | Reagovat

Chápu. :) Pro dnešního čtenáře to není úplně nejlehčí čtení. Kdo má ale rád poetické formulace a dobré (ačkoli romantické) zápletky, ten by s touhle knížkou vyhrál loterii.

Děkuji za komentář!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama