Kouzelnické barvy

5. března 2015 v 13:53 | Berenika |  Články k HP

Správný zmijozel ví, jak se má oblékat. S patřičnou elegancí, podle módy, která se ale v čarodějnickém světě příliš nemění a vhodně vzhledem k příležitosti. V Bradavicích je to samozřejmě jasné, ale co mimo ně?

Z KOUZELNICKÉHO HLEDISKA

Díky Harrymu Potterovi víme, že zmijozelskými barvami doby studia jsou zelená a stříbrná, ale dlouho jsme nemohli tušit, že mají hlubší význam. A to přestože už jména jako Albus (bílá) nebo Rubeus (červená) prozrazují, jak si právě si autorka celé série (a mnoha dalších skvělých knih) s barvami hrála. Bílá a černá nikdy neurazí. Ale jak se mezi sebou poznají kouzelníci, pokud by náhodou byli ve společnosti mudlů?

Odpovědí jsou zelená a fialová, často v kombinaci. Spojení těchto barev symbolizuje obě strany magie: její ušlechtilost a užitečnost, ale i nevyzpytatelnost a destruktivitu.


Fialová barviva byla v minulosti velmi nákladnou záležitostí, nemohl si je dovolit každý. V Británii má fialová vztah jak ke královské rodině, tak k náboženství, biskupské prsteny jsou tradině osázeny ametysty.

Zelená je barvou mnoha temných kleteb a smrtících lektvarů, symbolizuje černou magii. Ve Velké Británii byla zelená dlouho spojována s nadpřirozenem jako barva víl. Pověry vypráví, že by už pro její spojení se smrtí neměla být nikdy nošena na svatbách. Zmijozel by ale možná udělal vyjímku.

Jako doplňky se pro naši kolej hodí šperky symbolizující vodu. Voda je totiž elementem Zmijozelu stejně jako pro Nebelvír je to oheň, pro Mrzimor země a pro Havraspár vzduch. Průhledné, stříbrné, černé, zelené ani bílé ozdoby neurazí.

Co je naopak naprosto nepřijatelné jsou barvy jako broskvová nebo lososově růžová (a jejich další odstíny). Jsou výrazně anti-magické a nosí je pouze ti kouzelníci, kteří o tom nevědí (a náležitě se tak znemožní), ti, kterým na tom nezáleží nebo ti, kteří se snaží dokázat svou hrdost na mudlovské předky, partnery či přátele. Růžová se tak všeobecně stává jakousi barvou vzdoru.

Výchozí článek: Pottermore.com

Z MUDLOVSKÉHO HLEDISKA

Mudlové považují za "magické" všechny barvy. Vnímání jejich vlastností se ale liší na základě mnoha hledisek.

Barvy mohou mít různé významy v různých kulturách a náboženstvích. V západní kultuře je bílá barva spojována s duchovnem, představuje vše čisté a posvátné. Proto je u nás (ale stejně tak třeba v Japonsku) bílá vhodná pro šaty nevěsty. V čínské, vietnamská nebo například indické kultuře naopak symbolizuje smrt a je považována za barvu duchů.

Významy barev mohou mít historický kontext - existuje teorie, že bílá pro Slovany znamenala západ (v závislosti na pojmenování větších celků jako "Bílé Karpaty" atp.). Stejně tak je možné uvést jako příklad význam "bílé vlajky" (vyjednávání příměří či kapitulace). V určité době může mít barva jiný výklad než v minulosti nebo v budoucnosti, kdy se daná asociace ztratí ve výru historie.
Mudlovské vnímání barev pak závisí i na tom, čemu jsou ochotní věřit. Mudla materialista si představí základní významy: bílá mu v naší kultuře bude asociovat šaty nevěsty. Mudla snílek si pod bílou bude představovat pravdu a nevinnost. Mudla věnující se "magii" si představí bílou auru a to, co symbolizuje (duchovnost, čistotu, nesobeckost...).


Kouzelnické barvy (tedy fialová a zelená) se do naší (řekněme "evropské") kultury promítly zcela opačně, než jak je vnímají kouzelníci. Z (pro mudly) "magického" hlediska zelenou nelze použít k "záškodné" magii. Lidé ji používají pro materiální záležitosti, plodnost, dobré zdraví, zajištění štědrosti a celkovou harmonii. V rámci aury znamená uzdravování a lásku k přírodě. Mudla materialista by si pod ní pravděpodobně vybavil logo jedné z organizací zabývajících se ochranou přírody. Zato s fialovou se mudlové trefili. Představuje pro ně královský majestát a vznešenost, je tedy barvou moci, používá se jak pro zbavení se negativních sil, tak pro ovládání jiných. Představuje intelekt a charisma. V rámci aury znamená intuici a jasnovidnost. Mudla materialista by si ji nespojoval s ničím konkrétním.

Vyzkoušela jsem si "vypočítat," jaké barvy by měla má aura. Zmijozelovi za obrazovkou vůbec nedávalo smysl, jak by mohla jít barva aury vypočítat a tomu anti-matematickému mudlovskému stvoření se to taky moc nelíbilo, ale vyzkoušet se máš všechno. Mojí hlavní barvou chakry je podle této metody právě bílá. Nevadí. Co se mi ale moc nelíbí je má vedlejší barva, kterou má být béžová, což zní téměř "broskvově." Popravdě to ale k charakteristice zmijozela celkem sedí, ne?

Jaké barvy vyšly vám a jak na vás sedí?Poznámka: Barvu aury samozřejmě nelze vypočítat, ale internetové testy (typu "Kým jste byli v minulém životě?") většinou nejsou nejhodnověrnějším zdrojem, že? Přesto si je občas, pro zajímavost, uděláme. Stejně zkusme brát tento.
 


Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 5. března 2015 v 15:49 | Reagovat

Jenom jsem to prolítla, nějak, když tu sedím odpoledne a ne večer, kdy mám na to čas, čtu jen minimum článků skutečně od začátku do konce, to se přiznám. :D
Ale musím říct, že taková ta zmijozelsky zelená je prostě nej. A teď v tom nehraje roli moje fanouškovství a celá ta věc kolem Zmijozelu, ale ta barva samotná je zkrátka skvělá. Oranžová barva - a všechny její odstíny, je něco neskutečně odpornýho. Nevím, asi mě to naučila máma, protože co si pamatuju, od malička mi cpala, že je to odporná barva a asi jsem se to nějak "naučila", každopádně nenávidím jak tu, tak žlutou. Tu jsem ale začala nesnášet až v momentě, kdy mi jako dítěti opět můj drahý rodič na vystoupení narval hnusné žluté triko se sedmikráskama. To bylo tak odporný, až se mi z toho nechtělo hrát a radši bych zdrhla. :D

Ale to jsem nejprve vůbec ani nechtěla zmiňovat. Pozastavila jsem se nad koncem článku. Aura je barevná, od toho, abychom barvy viděli, máme oči, ne matematiku. Aura jde zcela běžně vidět, tudíž nechápu, proč se crcat s výpočty, které jsou, podle mě, docela nesmysly, co si někdo vymyslel, aby nějak zabavil míň vnímavý lidi.
To číslo, co vyjde po součtu, nemá s aurou co dělat. Ostatně - popis na mě  sedí, ale ne kvůli barvě tam uvedené. (Tu barvu ani skutečně nemám) Celá ta věc na té stránce je záležitost numerologie, kdy si tímto součtem vypočítáš "životní číslo" nebo jak se tomu úplně přesně říká. Je to jiná záležitost, než aura, ačkoli to o osobnosti taky něco vypovídá.

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 7. března 2015 v 13:07 | Reagovat

[1]: Já si právě nastavila smaragdově zelený design pro firefox, dokonce i se zmijozelským (pottermore verze) znakem. :3

Je mi ctí, že sis právě můj článek přečetla celý, zvlášť když jich čteš méně, děkuji! S oranžovou a žlutou to máme stejné. Snesu je pouze v minimálním množství a zásadně jen jako doplnění černé.

S aurou samozřejmě souhlasím, nakonec jsem to i doplnila do článku jako poznámku. Je to stejný internetový test jako takové ty "Jak jste zemřeli v minulém životě?" Není na nich většinou moc pravdy, ale často pobaví. A tenhle je alespoň numerologicky, pokud mohu soudit, vcelku věrohodný, sedne. Na druhou stranu se ke článku hodil a pro ty, kteří nevidí auru, může být vítaným zpestřením. :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama