[4/5] Spirit Animals: Zrození hrdinů / Brandon Mull [FRAGMENT]

7. března 2015 v 16:36 | Berenika |  Knižní recenze

maj_3D
Autor: Mull, Brandon (1974-)
Překladatel: Jakub Kalina
Název knihy: Zrození hrdinů
Počet stran: 208 str.
Edice: Spirit Animals (1. sv.)

Nakladatelství: Fragment (Praha)
Rok vydání: 2015
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 978-80-253-2387-8

Anotace:
Vydej se do světa, ve kterém každé dítě prochází zkouškou, aby zjistilo, jestli dokáže přivolat své spirituální zvíře. Hrstce vyvolených, kteří tuto schopnost mají, přinese svazek mezi člověkem a zvířetem výjimečné schopnosti. Daleko od sebe, v různých koutech světa, podstoupí Conor, Abeke, Mej-lin a Rolan tajemný rituál. Objeví se světelné záblesky a z nich vystoupí vlk, leopardice, panda a sokolice. V ten okamžik je budoucnost dětí, jejich zvířat a konečně celé země Erdu zpečetěna. V dávno zapomenutých končinách země se totiž začala probouzet temná síla, která se chystá ovládnout svět. Čtyři hrdiny a jejich zvířata čeká těžká zkouška…


Recenze:
Můj první dojem z téhle knížky byl naprosto skvělý. Chvíli jsem váhala, jestli se na ni nemám cítit příliš stará, ale nakonec stačilo odhodit předsudky a začetla jsem se tak, že mi nevydala ani na půl dne. Nebudu lhát, byla to slast. Tahle série má skutečně překrásné obálky a stejně pěkná je i uvnitř. Být mi znovu jedenáct, asi bych ještě měsíce nemluvila o ničem jiném.

Střídání postav zároveň s kapitolami se na začátku zdálo lehce předvídatelné, ale stačilo vydržet do čtvrté kapitoly a zacyklené schéma se uvolnilo natolik, že jste nikdy nevěděli, co vás čeká dál. A to nejen díky okouzlujícímu, originálnímu světu plnému zvířat, která jsou s vámi pevně spjata. Nenechte se ale zmást, ta obyčejná, která můžete přivolat, neumí mluvit. Mohou vám ale propůjčit sílu - ne každému se nejen proto přivolání podaří. Ale copak byste mohli netoužit po vlastním spirituálním zvířeti?

Dalším významným plusem téhle knížky je i fakt, že nevíte, kdo je vlastně nepřítelem. Do poloviny příběhu vám to přijde vcelku jasné, jednoduché. Ale co potom? Co když ten, kdo má být zlý, mluví pravdu? Co když ti, kteří mají být hodní, jenom využívají naše hrdiny kvůli vlastním cílům? A jelikož se nevyhneme lidským ani zvířecím ztrátám, dostávají tyhle otázky až překvapivý rozměr na otázku určenou pro mladší čtenáře.

Proč v tom případě ubírám knížce jednu hvězdičku? Brandon Mull uměl skvěle popsat všechny charaktery. Člověk se s nimi lehce sblížil, dokonce je měl rád a dokázal je velmi dobře rozlišit. Bohužel, ne všechny charaktery zapadaly do rámce příběhu. Jeden z nich přímo křečovitě vyčníval, jako by se vysmíval ostatním a kopíroval všem čtenářům nechvalně známou Mary Sue.

Seznamujeme se se čtyřmi hlavními hrdiny - dvěma chlapci a dvěma děvčaty. Rolan je sirotek a Conor je odloučený od své rodiny, aby odpracoval otcův dluh u výše postaveného šlechtice. Abeke sice vyrůstá s rodinou, ale v období sucha a především ve stínu své dokonalé starší sestry. A potom je tu Mej-lin, dcera vysoko postaveného generála, která se nám představuje s tím, že na významný den se nalíčí sama. Dokáže s líčidly kouzla, která nejsou služkám vlastní. Zdůrazňuje svou přirozenou krásu. V jedenácti letech. Neustále nosí slunečník a užívá si významného postavení. Ve skutečnosti ji to ale dostatečně nenaplňuje a už od pěti let trénuje boj se všemi možnými i nemožnými zbraněmi. Její nejoblíbenější disciplínou je ale boj zblízka. Svého spirituálního zvířete si dostatečně neváží, protože počítala s tím, že přivolá nějakou divokou šelmu, která by jí pomohla bojovat. A pak přijde ten okamžik, kdy se musíte ptát sami sebe, odkud vytáhla ten kyj?

Mej-lin je jediná ze všech čtyř, jejíž minulost nemá jedinou vadu na kráse. Obzvláště v tomto případě mi to přímo trhá srdce. Kontrast se stává nepříjemným, ale prozatím naštěstí nekazil dojem křížky. Jen volám: Víc Rolana! Víc Conora! Víc Abeke! ...a méně Mej-lin.

To mě přivádí k myšlence, že veškeré ztráty a souboje jsou napsány přesně tak, jak by měly u této věkové kategorie vypadat. A přitom neurazí ani dospělého čtenáře. Snad bych jen vytkla nedostatečné prožívání "souboje." Když vám někdo umře takřka pod rukama, zatímco vám je jen jedenáct, možná byste mohli projevit trochu smutku a uronit pár slz. Kromě jedné z hrdinek to ale zjevně nikoho do kolen nedostalo. Z jedné strany by se to dalo přisoudit prostředí, z druhé (znovu) nutnosti přizpůsobit příběh dané věkové kategorii. Podobně uměle působila i schopnost postav rychle měnit strany.

Jedno ale mohu říct víc než jistě: už se nemohu dočkat dalšího dílu! Konec první knihy k jeho přečtení svádí s dravou nesmlouvavostí. Ten Fragment připravuje už na 7. dubna 2015.

Hodnocení: 4/5

Zajímavosti:
Každý díl této série napsal jiný autor. Atypické, že?

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství Fragment, kde si můžete knihu zakoupit!

 


Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 8. března 2015 v 16:54 | Reagovat

Vypadá to dobře :)

2 Lukáš Přibyl, DDV Lukáš Přibyl, DDV | Web | 9. března 2015 v 15:13 | Reagovat

[1]: také se na to zaměřuji, vypadá to nadějně

3 Berenika Berenika | E-mail | Web | 14. března 2015 v 22:15 | Reagovat

Díky za komentáře. :3

7.4. vychází u Fragmentu druhý díl, tak uvidíme, jak se s tím popere jiný autor (respektive autorka).

4 Vanesa Vanesa | E-mail | 13. prosince 2015 v 13:50 | Reagovat

Nej knížka už jsem přečetla 4díl je to boží

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama