[4/5] Nikdo neunikne / Romain Sardou [ARGO]

13. března 2015 v 19:08 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Sardou, Romain (1974-)maj_3D
Název knihy: Nikdo neunikne
Počet stran: 304 str.

Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2008
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 978-80-257-0035-8

Anotace:
New Hampshire. Zima 2007. Na staveništi dálnice, ve výkopu pod vrstvou sněhu, je nalezeno 24 mrtvých. Všichni byli zastřeleni ranou do srdce, aniž kladli odpor. Hromadná oběť příslušníků náboženské sekty? Asistovaná sebevražda? Gigantické vyřizování účtů? Ještě neuvěřitelnější je, že oběti nikdo nepohřešuje. Na policii nevolá ani jeden znepokojený manžel, ani jedna vyděšená matka, ani jeden kolega z práce. Téhož večera přijíždí devětadvacetiletý Frank Franklin na univerzitu Durrisdeer College, jejíž rozsáhlé pozemky sousedí se zmíněným staveništěm, aby nastoupil na místo profesora literatury. Okamžitě vycítí, že v kampusu něco není v pořádku. A brzy uvízne v soukolí hrůzné hry.


Recenze:
Paradoxní je, že jsem se k tomuto příběhu dostala naprosto náhodně. Zalíbila se mi obálka, kniha stála v Levných knihách naprosto zanedbatelnou částku a anotace nevypadala zle. Přesto jsem od ní nečekala nic lepšího než vyprávění, které neurazí, ale ani nezaujme. Nový autor, koneckonců, je vždycky trochu risk, dobrodružství a někdy i nebezpečí pro psychiku a estetické vnímání, pokud se vám silně netrefí do vkusu. Velmi brzy mi ale došlo, že tenhle risk se vyplatil.

Hned na první straně jsem narazila na pojem "obrovské mrtvoliště." V té chvíli si autor získal mou plnou pozornost, protože tohle se zkrátka povedlo. A k mému štěstí jsem se zajímavých slovních spojení dočkala ještě několikrát, celá kniha je psaná příjemným, spisovným jazykem, aniž by dané vyjadřování nějak kazilo zážitek z dialogů. Po dvou kapitolách jsem nemohla přestat. Ryze kladně tedy hodnotím rozdělení na tři části, které nejen jako kdyby každá přinášely samostatný příběh, ale také mi umožnily udělat si ve čtení alespoň krátkou pauzu.

Setkání hlavních hrdinů na mě působilo trochu nedůvěryhodně. A Frankova empatii byla neskutečná. Kolem toho člověka (hlavní kladné postavy) může umřít, kdo chce, a s ním to prakticky nic neudělá! To je také důvodem, proč knize odebírám jednu hvězdičku z hodnocení. Prostě jsem mu něvěřila jakékoli city, minimálně (a především) ne k lidem, jejichž smrt přímo zavinil. Kladně pak hodnotím vedlejší příběhy z univerzity. Pěkně zapadaly do celku a vkusně dokreslovaly atmosféru. Pěkným odbočením bylo i krátké vykreslení Frankova románku a lesbického vztahu v prostředí FBI.

Svádí vás to k myšlence, že jde o typickou detektivku. Ale kdykoli už si myslíte, že máte zápletku, že máte vraha... obrátí se všechny důkazy doslova proti vám. A když už vraha objeví hlavní postavy, stejně vám i jim toto přesvědčení autor dokáže převrátit vzhůru nohama a připraví další zápletku. Ostatně, jak říkal jeden spisovatel: "Nejlepší alibi má ten, kdo už se nachází na onom světě." Bylo to jedno překvapení za druhým! (Vysloveně antiklišé!) A co hůř: většina realistických. Je třeba dodat, že to není příběh pro někoho se slabým žaludkem.

Knihu jsem končila s mrazivým pocitem, skoro jsem nemohla uvěřit, že už ji odkládám. Stalo se mi, že přestože byl konec svým způsobem uzavřený, mně tak nepřišel. To přece musí mít ještě pokračování! Už proto, že tohle je přesně ta správná kniha pro knihomoly. Setkáte se totiž s profesorem literatury a jejími studenty, se spisovatelem, s nakladateli, s majitelem antikvariátu, s archivářkou a se scénou v knihovně (dokonce i s vysvětlením signatur, honem na knihu a zmíněním ISBN!) ...jenom nějaký ten knihovník mi tam chyběl. I když je to možná lépe, protože (věřte mi) nikdo neunikne.

Hodnocení: 4/5

Obálka zapůjčena z internetového knihkupectví Kosmas!
 


Komentáře

1 hellboy hellboy | Web | 13. března 2015 v 19:15 | Reagovat

ta knížka zní strašně dobře! :-) díky za recenzi :-)

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 14. března 2015 v 22:26 | Reagovat

[1]: Třeba ji ještě mají v Levných knihách, určitě stojí za přečtení.

A děkuji za komentář! :3

3 xthoughts.blog.cz xthoughts.blog.cz | 15. března 2015 v 8:07 | Reagovat

Veľmi pekne napísané. Teraz idem robiť niečo podobné :) Knižná výzva, a ku každej knihe napíšem aj recenziu :)

4 Berenika Berenika | E-mail | Web | 15. března 2015 v 11:55 | Reagovat

[3]: Knižní výzvy jsou super! Hodně štěstí při plnění. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama