[4/5] Elyonova země 1: Temné hory / Patrick Carman [FRAGMENT]

26. března 2015 v 3:26 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Carman, Patrick (1966-)
Název knihy: Elyonova země: Temné hory
Počet stran: 224 str.
Série: Elyonova země (1. sv.)

Nakladatelství: Fragment (Praha)
Rok vydání: 2006/2014
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 80-253-0229-6

Anotace:
Všude tam, kde se oceán setkává se zemí, kde útesy jsou tajemné a skály rozeklané, leží Elyonova země plná magických tajemství. Odhalte společně s Alexou, co se skrývá za hradbami, které chrání město před zlem z okolních Temných hor! Dokáže sama čelit tajemným silám, které se kupily po celá staletí? Poznejte prokletí, které sahá hluboko do minulosti, v novém fantasy bestselleru. První díl pentalogie Elyonova země.


Recenze:
První díl Elyonovy země považuji za nejlepší z celé série. Uvádí nás do kouzelného, dobře promyšleného světa, ale to není to nejdůležitější. Tím je pro mě ona "novost," zkouška, jak to celé bude vypadat na papíře a samozřejmě fakt, že jde o první vývojový článek, od kterého se bude styl psaní autora měnit, bude s ním růst a dospívat společně se čtenáři. Říkejme tomu třeba spisovatelská evoluce. Je to začátek a začátky jsou vždycky krásné. Vždyť kdo z nás může říct, že nikdy nostalgicky nevzpomínal na první díl oblíbené série?

Na této knížce si navíc smlsnou šachisté. Pro mladší čtenáře na druhou stranu může být popis celé šachové partie nevýhodou, protože si ji ne každý bude umět dobře představit. Pokud neznáte popisované tahy, může vás to zmást v každém věku. Jako vášnivá fanynka téhle hry jsem to ale zbožňovala. Pamatuji si, že při prvním čtení jsem dokonce zkoušela partii zrekonstruovat, k čemuž napomáhali i přesné ilustrace. Projevuje se tu přesně ta hravost příběhu, která vás od něj nepustí až do konce.

Společně s hravostí vás u čtení drží jedna menší "zvláštnost." Například se dozvídáme, že hlavní hrdinka Alexa má plán, ale až do jeho realizace nevíme jaký. Nebo víme, že už byl padouch odhalen, ale do konce další kapitoly nám Alexa víc než tuto informaci neprozradí. Víme, že ví. Ale my vědět nemůžeme, ještě ne. Je to napínavé, podporuje to vytváření vlastních závěrů a hypotéz, tedy naši fantazii a navíc je to v prvním díle jasnější než ve všech ostatních.

Autor se nevyhýbá žádným reáliím, dlouhá "procházka" znamená puchýře, dlouhý běh zadýchání a v noci je ve vodě zima. Stejně reálný je popis postav. Alexa nám může někoho představit jako hodného, protože ho tak sama vnímá. A přitom může být ve skutečnosti zlý a naopak. Další plus do rozsáhlé sbírky kladů Elyonovy země. Jedním negativním rysem je ale představení Alexy. Představuje se sama a já se zkrátka nedokážu vžít do popisu typu "mám dlouhé vlasy a nosím copy" pokud je překládán jako myšlenka. Sotva bych si někdy pomyslela: "Mám dlouhé černé vlasy a nejčastěji je nosím rozpuštěné."

A nakonec jedna zajímavost. Přestože jde o fantasy, provázanost s reálným světem je u série takřka hmatatelná (a řádně skrytá mezi řádky). Bridewell, který vystupuje v knize jako město, byl kdysi skutečné vězení. Další z měst - Luneburg - získalo své jméno z básně Roberta Frosta. A přesně takhle se vymýšlí nové světy!

Hodnocení: 4/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství FRAGMENT, kde si můžete knihu zakoupit!
 


Komentáře

1 Scribbler Scribbler | Web | 26. března 2015 v 22:05 | Reagovat

O téhle knížce jsem slyšela, dokonce jsem uvažovala, že si jí přečtu, ale nevím, nevím. Ty to hodnotíš kladně, takže do ní možná půjdu.

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 26. března 2015 v 22:45 | Reagovat

[1]: Děkuju za takovou důvěru! :3 Vážím si toho a doufám, že se ti knížka bude líbit, pokud se k ní dostaneš.

Na druhou stranu si člověk musí uvědomit, jaké je série určená věkovce a hodnotit to podle toho. Na každou Elyonovu zemi se snažím dívat očima jedenáctiletého dítěte, protože přibližně v tom věku jsem ji četla poprvé...

A během příštího měsíce bych chtěla zrecenzovat zbylé díly. :3

3 kkk kkk | 31. března 2015 v 20:57 | Reagovat

Jestli to má být napodobenina autoritního záhlaví, tak to máš špatně.
Za jménem má být ještě čárka a roky nejsou v závorce!

4 Berenika Berenika | E-mail | Web | 31. března 2015 v 22:29 | Reagovat

[3]: Ah, nějaký milý spolužák/spolužačka! Jak já mám tyhle anonymní komentáře ráda - a hlavně ty, kteří je píšou a mají strach se podepsat.

Taktéž oceňuji, že sis dokázal/a přečíst celý první řádek z celé recenze.

Vidíš tu někde katalogizační záznam, že hledáš záhlaví? Vidíš tu někde citaci, že hledáš chyby v čárkách a závorkách? Nebo máš prostě jen neodolatelnou touhu se do někoho navážet? Na svém blogu mám svůj vlastní systém. A pokud se nepletu, tak psaní jména autora v invertovaném tvaru ani psaní životních dat do závorek ještě nikdo nezakázal. Třeba budeš první, ačkoli o tom silně pochybuji. :D

5 Elisorielkomianskript Elisorielkomianskript | 20. března 2018 v 17:09 | Reagovat

Já jsem právě zhruba v polovině knihy a zatím se mi celkem líbí :D Něco mi na ní ale nesedí. Přijde mi, že hlavně emoce a myšlenky hlavní hrdinky jsou strašně málo popsané a leckdy podivné. Připadá mi, že o ní tím pádem pořád skoro nic nevím. Taky mi kniha přijde taková bez života. No, nevím, no. Třeba se to zlepší a nebo si na to časem zvyknu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama