[4/5] Vlčice a dívka / Henri Loevenbruck [PLUS]

1. února 2015 v 8:02 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Loevenbruck, Henri (1972-)
Název knihy: Vlčice a dívka
Počet stran: 340 str.
Série: Moira (1. sv.)

Nakladatelství: PLUS: Albatros (Praha)
Rok vydání: 2004
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 80-00-01354-1

Anotace:
První díl mimořádně úspěšné trilogie Moira, která vypráví dramatické osudy fantastické říše Gaelie. Poutavý fantasy román splétá dramatický příběh třináctileté osiřelé dívky vyděděné celou vesnicí a obdařené zvláštní tajemnou silou. Je nucena opustit rodné město a prchat před pronásledovateli - vojáky, náboženskými fanatiky, závistivými druidy a mnoha dalšími nepřáteli. Podobná dobrodružství jako Alea prožívá i osamělá vlčice - samy ještě nic netuší, ale čeká je společný osud.


Recenze:
Když se ve filmu setkáme s personalizovanými zvířaty, není to pro nás nic nového. V některých pak může být naší oblíbenou postavou i strom a přijde nám to naprosto přirozené. Věřím, že tento úkol je pro knihu mnohem těžší - vidíme totiž až pod povrch věcí, zřetelně k nám přistupuje jejich myšlení a pocity. Díky tomu mnohdy zvířatům jejich nově nabyté vlastnosti zkrátka neuvěřím, jako kdyby jimi autor popíral vlastní podstatu dané bytosti. Z vlka je beránek a pokud lpíme na detailech, může to zkazit zážitek z celé knihy. To ovšem není ani zdaleka případem Vlčice a dívky. A jelikož recenzuji knihu, kterou jsem četla podruhé s rozestupem několika let, mluvím i za své mladší (dvanácti či třináctileté) já.

Loevenbruck nám předkládá dvě dějové linie. Za sebe mohu říct, že jako malá jsem zbožňovala tu vlčí. Nyní, těsně před osmnáctkou, je mi bližší ta lidská. I tak mě ale vlčice Imala nemohla nezaujmout a popravdě to považuju za jeden z nejlepší popisů vlka a jeho myšlenek vůbec. Imala sice uvažuje, svým způsobem přemýšlí, ale stále se chová jako vlk. A to ve všech situacích, za což jsem jí tím víc vděčná. Zachovává si svou přirozenost a zároveň inteligencí proniká dál než zbytek její smečky. Jediné, co mi na ní vadilo, bylo překvapivé uzdravení, které ji potkalo a na které jsem zapomněla až při finálním propojení linií (jež, mimochodem, bylo jako sladká třešnička na dortu). Samotné střídání pohledů bylo skvěle vyvážené a já se nemohla dočkat každé další kapitoly.

Ráda bych ale vytkla občasné zadrhnutí v lidské linii, kdy jsem si říkala něco jako: Páni, jak se mohla Alea s tím a tím člověkem tak rychle spřátelit? Kdybyste vy potkali někoho cizího v době, do které je příběh zasazený, asi byste se mu hned se vším nesvěřili a nevydali se s ním na dobrovolnou dalekou cestu. Obzvláště, pokud k jinému cizinci se budete chovat nedůvěřivě a nebudete ho mít rádi. Na jednu stranu ale dívku a její chování chápu, přece jen sotva začala dospívat a svět mohla vnímat stále onou pocitovou cestou, kdy srdce lehce přesvědčí rozum k důvěře vůči komukoli, kdo je vám prostě a jednoduše sympatický. Alea se navíc často chová jako chlapec. Snažím se to omlouvat faktem, že vyrostla na ulici. Její pozdější vyspělost se zdá občas až příliš rychlá jen proto, že nám cesta ubíhá rychleji než jí.

Další věcí, která mě zaujala, je postoj této země ke křesťanství. To je zde zcela nevítanou vírou, která se snaží vymýtit původní náboženství. Křesťané v čele s jejich biskupem plení zemi a dalo by se říct, že fungují jako vedlejší záporáci. Zajímavé, že? Rozhodně velmi lehce uvěřitelné a reálné. Kladně hodnotím i propracovanost země a systému. Například funkce a celkově fungování Univerzity jsou rozepsány tak, že bych si s nimi hned vyměnila místo a to mám svůj obor ráda. Studenti totiž před koncem studia putují ve skupinách zemí a dohledávají dle zadání nové informace pro největší knihovnu jejich světa.

Co mě ale na knize překvapilo jsou recepty. Správně, ačkoli trochu nadsazeně. Ještě jsem nenarazila na fantasy knihu určenou primárně dětským čtenářům (přestože se tu mrtvolám, plěnení, válkám a všeobecně vzato sekání hlav nevyhneme), která by v popisech jídla byla mimoděk tak přesvědčivá a přesná. Rozhodně se nebudete bát, že byste se nedozvěděli kdo, kdy, kde a co přesně jedl. Ale nebojte, zážitek z knihy to nekazí. Spíš, tuším, nám to prozrazuje autorův apetit formou přibližující k samotným postavám. Občas jim takovou pochoutku budete i závidět.

Ryze záporně hodnotím některá jména. Často se zde opakovalo "th" a další vychytávky nepříjemné pro čtení. Kromě několika postav jsem si nikdy nebyla jistá, jestli bych vlastně daný charakter uměla správně oslovit. A i kdyby mi přečtení nedělalo problém, některá jména byla dlouhá a těžká k zapamatování.

A nakonec rasa, ze které mám zvláštní, neutrální pocity. V knize se setkáváme s několika různými národy a tvory. Sylvové ale zaujímají zvláštní, takřka snovou a těžko představitelnou kategorii. Abyste je poznali, musíte si tuhle knihu přečíst a učinit si vlastní názor. Já o nich vím jistě jediné: kdybych uměla zpívat, alespoň jednoho bych chtěla mít v lese na konci naší ulice.

Hodnocení: 4/5

Obálka zapůjčna z internetového knihkupectví bux.cz!
 


Komentáře

1 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 1. února 2015 v 8:22 | Reagovat

Mám hodně ráda ten první díl, i když začátek mi přišel dost nudný, myslela jsem si, že ho klidně můžu přeskočit - ale pak jsem to naštěstí neudělala :D
Každopádně, jakmile se příběh rozjel, tak už jsem se nezastavila.

2 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 1. února 2015 v 9:31 | Reagovat

Přiznám se, že Vlčiči a dívku mám z celé trilogie (i z té navazující) asi nejraději. Možná pro její snovost. :-)

3 piuPIU piuPIU | Web | 1. února 2015 v 13:47 | Reagovat

Knížky jsem četla všechny, včetně navazující trilogie Gallica a stále mají čestný místo v knihovničce. Teď bych se do nich už ale asi znova nezačetla, protože si bohužel pamatuju ty zdlouhavý části, květnatý popisný pasáže, a (jak jsi psala) šílený jména.

Nicméně jsem ráda, že jsem si to všechno přečetla, protože Henri je opravdovej mistr pera a je vidět, že si každou větu dvakrát rozmyslí. Vlci, sylvové a další stvoření byli psaný fakt kouzelně. Děkuju za připomenutí :)

4 - - - - - - | 1. února 2015 v 18:19 | Reagovat

A tohle je kurva co?

5 Berenika Berenika | E-mail | Web | 1. února 2015 v 18:45 | Reagovat

[3]: Já Gallicu ještě nečetla, popravdě jsem ani nevěděla, že navazuje. Ale tím spíš se na ni budu těšit. :3

[4]: Páni, to je ale hrdinství, kritizovat něco vlastním jménem, bez použití vulgarismů a se spoustou pádných argumentů! Takovou zpětnou vazbu nedokáže poskytnou jen tak někdo, že?

...Příště zkus najít odvahu se alespoň podepsat.

6 piuPIU piuPIU | Web | 2. února 2015 v 13:19 | Reagovat

[5]: jen pozor, na rozdíl od Moiry, která se odehrává v Gaelii (Irsku), Gallica je bájná Francie, takže jména jsou možná ještě o trošku horší. Respektive pro mě,  protože francouzský čtení fakt neovládám.

Ale příběh je suprovej, myslím že tam už nejsou příběhový linie vlků, nicméně hlavní hrdina je tentokrát kluk, takže je změn víc než dost :)

7 Bastera Bastera | Web | 5. února 2015 v 17:04 | Reagovat

Tak tuhle sérii jsem milovala v nějakých mých 14-15, ale pak už jsem jí nikde neviděla :)
A ze 4 si nic nedělej, nejspíš nějaký spammer, použitelnou kritiku umí napsat málokdo, mně se recenze líbí ;)

8 Berenika Berenika | E-mail | Web | 6. února 2015 v 0:47 | Reagovat

[7]: Není zrovna lehké ji sehnat za rozumnou cenu, chtělo by to 2. vydání. Pořád procházím antikvariáty v okolí, protože mi chybí prostřední díl. :D

9 Klarka Klarka | 21. června 2015 v 19:44 | Reagovat

Co se tyče "th" tak autorovi nezbylo nic jiného, protože historicky jsou opravdu původními obyvateli Irska Tuathanové a zemi se i tak podobně říkalo (stejně jako druidové mají skutečný hist. základ). Mě však znrpokojuje něco úplně jiného: mám všechny knihy a přestože trilogie navazují postavami (druidové, Aley syb, Mjoln...) nesedí mi to časově. Křesťanství se do Irska dostalo v 1. stol. n. l., takže děj Moiry se musí odehrávat v tuto dobu +-. ALE Gallica nás uvádí svou větou "Představme si bájnou Francii..." do 12. stol.!!!! Toto není kritika, jen mne zajímá,  zda jsem jediná, kdo si toho všiml,  nebo zda mi něco uniklo. Děkuji :)

10 DavidLEd DavidLEd | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 15:35 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama