[3/5] Hon 2: Kořist / Andrew Fukuda [FRAGMENT]

7. února 2015 v 0:01 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Fukuda, Andrew Xia
Název knihy: Kořist
Počet stran: 344 str.
Série: Hon (2. sv.)

Nakladatelství: Fragment (Praha)
Rok vydání: 2014
Pořadí vydání: 1. vyd.
ISBN: 978-80-253-2239-0

Anotace:
Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi? Gen a jeho lidští přátelé prchají nocí. Gena však nepronásledují jen krvežízniví lovci, ale i vzpomínky na dívku Záři, která zůstala v Ústavu pro studium glupanů. Klidným ho nenechávají ani probouzející se city k lidské dívce Sisy. Na svém útěku se dostanou až do lidské komunity žijící na tajném místě vysoko v horách. Když si začnou myslet, že jsou konečně v bezpečí, události naberou nečekaný směr. Gen poznává, že nový svět, který objevili, je možná stejně zlý jako svět, který opustili. Nepřátelé se najednou valí ze všech stran. Genovi a Sisy začíná být jasné, že nemají nic než jeden druhého. Pokud se nestanou kořistí… Druhý díl strhující trilogie od Andrewa Fukudy.


Autor:
Tenhle autor mi pořádně zamotal hlavu! A to (kupodivu) ne knihou, ale nedohledatelností jeho životních dat. Člověk by je lehce odhadl, možná i přesně spočítal, ale jak je možné, že nejsou k dispozici? Jako knihovník zkrátka potřebuji vytvořit personální záhlaví a kde nic, tu nic. Dokonce ani naše národní knihovna nemá tato data v záznamech.

Recenze:
Rozporuplnosti se dostává i samotné recenzi. Dávám knížce krásné hodnocení, protože mě dokázala strhnout a já si ji zvládla oblíbit, ale zároveň občas působila zoufale nelogicky. Ale koho by nevyděsilo, když při řezání obyčejného lana odlétávájí jiskry nebo když necvičený plavec zvládne dvacet metrů pod vodou bez jediného nadechnutí? Ale hezky popořadě.

Kladně hodnotím obzvláště Ich-formu. Už dlouho jsem nečetla takhle psanou knížku, ale znám spoustu povídek, na jejichž kvalitě se významně podepsala. Fukudovi tenhle styl sedí a věřila jsem mu každé slovo. Dopomáhala tomu i krásná, originální přirovnání. Na druhém břehu hodnocení stálo kapku zmatené jednání postav. Občas jednali jako děti, jindy zapadali až do filozofických úvah dospělých. Na druhou stranu se tohle stává i nám, že ano? Dialogy byly zpočátku velmi slabé, zato popisy se mi líbily. Byly vkusné a díky jednoduchým větám rychle ubíhaly, ačkoli občas vynechaly něco, co bych bývala chtěla vědět.

Neutrálně hodnotím pasáže, které bych řešila jinak než autor. Pokud je na jednom břehu nebezpečí, které nemůže přejít řeku, proč nezakotvit na druhém? A pokud nemůžu zakotvit, proč se nesnažím přijít na způsob, jak si ulovit pár ryb? Nebo proč někdo pije neznámou tekutinu se zjevnými chemickými vlastnostmi, byť nemá moc jiných šancí na přežití? Podobné pasáže mi sloužily hlavně k procvičení orientace mezi postavami, k čemuž je třeba dodat, že všechna jména byla velmi lehce zapamatovatelná (a přesto ne zcela běžná), bez přebytečných přehlasovaných samohlásek, x, w a dalších vychytávek většiny fantasy, sci-fi nebo knih balancujících na hraně těchto žánrů.

Nastínění milostného trojúhelníku s beznadějností na jedné jeho straně a tajemství, typické pro tento typ knížek, mi tentokrát nepřišlo nepatřičné, naopak zapadalo do děje a za to má autor mé další plus. Zato emoce, které provázely hovory o "zemi zaslíbené" pro mě už pro to slovní spojení kýčovité byly a stejně tak by se dalo polomizovat o vnímání/empatii hlavních hrdinů. Díky vyzdvihování těch nejdůležitějších jejich společníci přes polovinu příběhu působili jako přebytečné postavy, ale nakonec se jim přece jen podařilo najít cestu ke čtenáři a vydobýt si své místo na stránkách knihy.

Faktem je, že Kořist počítá s tím, že jste četli i první díl, což mi zpočátku dělalo problémy s odhadnutím věku hlavních hrdinů a sžitím se s nimi i s jejich světem. Některé části byly vhodné spíš pro dětské čtenáře, jiné bych jim už pro míru brutality plné nemilosrdnosti smrti nedoporučovala a nechala bych je pro dospělé nebo alespoň pro mé vrstevníky.

Celkový dojem už od poloviny knihy zůstával pozitivní, ke konci jsem takřka nedýchala napětím. Hlavní tažnou silou knihy pro mě proto byla vkusná pointa vrcholící poslední stránkou, která navíc sebevědomě láká ke čtení dalšího dílu. Už aby vyšel!

Hodnocení: 3/5

Děkuji za zaslání recenzního výtisku nakladatelství FRAGMENT, kde si můžete knihu zakoupit!
 


Komentáře

1 Rachel-Roo Rachel-Roo | E-mail | Web | 7. února 2015 v 16:34 | Reagovat

pekna recenze. me se tahle cela serie dost libi, az jsem z toho prekvapena. ya uz je trochu pod muj vek, i kdyz to porad ctu, to je fakt :-D ale rikala jsem si, ze je to uz trapny, dalsi upiri, a pak jsem to precetla za noc, sla sem spat v pet rano. no a s dvojkou jsem si rikala, ze si to dam pomalu, no dopadlo to stejne jako jednicka :) moc se tesim na zaver

2 Aires Aires | Web | 7. února 2015 v 19:36 | Reagovat

Skvělá recenze :) Kořist na mě čeká na poličce, zatím jsem se k ní nedostala :) Ale vidím, že se mám docela na co těšit :)

3 Berenika Berenika | E-mail | Web | 10. února 2015 v 13:15 | Reagovat

[1]: Já si tu jedničku vážně budu muset přečíst co nejdřív. :3 Teď nevím, na co se těším dřív. :D Jestli na Hon nebo na Past.

[2]: Děkuji za pochvalu! A ano, určitě máš. :3

4 Rachel-Roo Rachel-Roo | E-mail | Web | 10. února 2015 v 23:41 | Reagovat

[3]: ty jsi cetla dvojku bez jednicky?? styd se :-D

5 Berenika Berenika | E-mail | Web | 11. února 2015 v 12:50 | Reagovat

[4]: Brzy to napravím, vážně! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama