[3/5] Zajíc s jantarovýma očima / Edmund de Waal [IKAR]

17. ledna 2015 v 16:15 | Berenika |  Knižní recenze

Autor: Waal, Edmund de (1964-)
Překladatel: Lucie Johnová
Název knihy: Zajíc s jantarovýma očima
Počet stran: 368 str.

Nakladatelství: Euromedia Group, k. s. - Ikar (Praha)
Rok vydání: 2012
Pořadí vydání: Vyd. 1
ISBN: 978-80-249-1996-6

Anotace:
Historická freska o válce a míru, vášni a ztrátě: příběh rodiny Ephrussiů.

Z lesku secesní Paříže 19. století, přes předválečnou Vídeň a černou propast druhé světové války až do Japonska a moderní doby nás provádí biografie vzdělané židovské rodiny, jejíž členové se znali s předními osobnostmi předválečné Evropy.

Kontinuitu s předchozími generacemi symbolizuje soubor dřevěných a slonovinových miniatur, z nichž žádná není větší než krabička od sirek - přávě tyto japonské figurky necuke přivedly autora na cestu, kterou musela vykonat nejen vzácná sbírka, ale i jeho rodina. Je to fascinující putování několika světadíly a stoletími.


Autor:
Někteří tvrdí, že pro pochopení knihy musíte pochopit autora. A jak jinak pochopit autora než právě četbou jeho díla? Ačkoli i mimo literární dráhu je ale Edmund de Waal velmi zajímavou osobností. Vystudoval obor keramiky nejenom v Anglii, ale také v Japonsku. Pro necuke, o kterých píše, má proto zvláštní pochopení. Uvažuje o materiálu jinak než člověk, který s ním není zvyklý pracovat, tvořit něco vlastníma rukama - a nezáleží na tom, jestli jde o keramiku nebo třeba o dřevo. Tentokrát ale nebylo nejdůležitějším objevem pochopení autora, to se přece často vůbec nepodaří, ale pochopení necuke a jeho jedinečnost.

Necuke:
Ještě před samotnou recenzí bych ráda vysvětlila jeden stěžejní pojem. Lituji toho, že jsem si hned na začátku čtení téhle skvělé knížky nenašla alespoň jednu fotku necuke. Dokud je totiž nevidíte, nedokážete si je doopravdy představit. Jde o japonské miniatury, které jsou v dnešní době vcelku drahou záležitostí. Správné necuke totiž může jeho autor vyřezávat několik let - a ještě více. Je to mistrovská práce a právě tím je dokonalá. Žádné necuke nemůže být stejné jako jiné a některá jsou stará stovky let. Každé vyjadřuje autora. Jsou z různých materiálů, od různých mistrů - a všechna jsou kouzelná. Vlastně bych si přála mít doma alespoň jedno takové necuke. Možná, že podobné zajíci s jantarovýma očima, jehož fotku jsem našla na stránkách autora knihy a kterou si pro tento článek vypůjčím. Seznamte se. Tohle je necuke:


Recenze:
Prvně bych ráda řekla, že mě k této knize přivedla jednoznačně její obálka. Bylo to něco netradičního, něco, co mi ještě v knihovničce chybí. A ani název nebyl k zahození. A jelikož jsem neměla moc času a chtěla jsem si něco pěkného přečíst v autobusu, popadla jsem ji jako první věc, která se mi líbila. Riskla jsem to. Dokonce jsem ani nečetla anotaci! O to víc mě poté překvapilo, co jsem si vlastně vybrala. A o to méně jsem čekala, že toho nebudu ani trochu litovat.

Zpočátku mi knížka čtení nijak neulehčovala. Musíte se seznámit s mnoha jmény, s mnoha rodinami a místy, nehledě na to, že se občas opakují. Jakmile jsem si ale vše ujasnila, mohla jsem se lehce proplétat časem, sledovat osudy sbírky necuke a jejích vlastníků. Do japonských miniatur jsem se tím zamilovala. Obzvláště ale oceňuji možnost sblížit se s autorovou rodinou takřka stejnou cestou jako on. Kniha je psaná z pohledu průzkumníka, člověka, který pátrá v archivech a jak píše, postupně se seznamuje s lidmi, které s ním pojí krev. A stejně tak se s nimi seznamujeme my. Ve stejnou chvíli jsou nám nesympatičtí a jeví se pošetile, ve stejnou chvíli k nim začínáme pociťovat náklonnost a sympatie.

Před očima se nám promítá rodokmen jediné rodiny - v barvách i černobíle. Dalším plusem je několik fotografií pro dokreslení informací a dojmů. Vždy jsem považovala podobné knihy za neosobní, ale tahle mě v jednom okamžiku téměř rozplakala. Uměla vyvolat úsměv nad pasážemi, kdy si děti v matčině přítomnosti mohly hrát s necuke. A uměla překvapit, když se do knihy zapletly i homosexuální vztahy.

Není to kniha, ke které bych se potřebovala vracet. Dokonce i ke čtení se mi občas nechtělo a dala jsem přednost něčemu jinému. Na druhou stranu to ale není ani kniha, kterou bych mohla nechat nedočtenou. Mé hodnocení je tedy v konečném důsledku pozitivní a to tím spíš, že jde o autorovu prvotinu.

Hodnocení: 3/5
Ubírám jen proto, že jsem se občas ztrácela v postavách a že jsem si zpočátku nedokázala zcela jasně představit, co je to vlastně necuke (viz obrázek výš). Pokud bych knihu četla znovu, už by se mi to nestalo a možná i nyní to byla jen má nepozornost. Jinak jde o jednu z nejlepších knih tohoto žánru, jaké jsem kdy četla. Zajíce s jantarovýma očima mohu doporučit.

Obálka zapůjčena z internetového knihkupectví Kosmas!
 


Komentáře

1 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 17. ledna 2015 v 16:25 | Reagovat

Ano, přesně - čtení dokáže zkazit velké množství jmen, názvů a podobně ... Pak mám akorát pocit, jako bych četla spíše encyklopedii než román :D
ZKniha zní to zajímavě :3 Ještě z toho důvodu, že jsem se o Japonsko dost zajímala :)

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 16:29 | Reagovat

[1]: A to nemluvím o cizojazyčných názvech, kterým se tady nešlo vyhnout. Sice skvěle dokreslovaly atmosféru, ale kdo neumí francouzsky a německy, ten si je prostě nemůže správně přečíst a tím knize (poměrně zbytečně) ubírají na "kráse."

3 Lukáš Lukáš | Web | 17. ledna 2015 v 17:46 | Reagovat

co se týká hodnocení bych chtěl zdůraznit, že jednotlivec nemůže vydávat objektivní posouzení té či oné knihy, neboť každé dílo může znamenat pro každého úplně něco jiného (totéž platí i o filmech či písničkách)

vím z vlastní zkušenosti :)

4 Berenika Berenika | E-mail | Web | 21. ledna 2015 v 13:17 | Reagovat

Samozřejmě, ale já nikde netvrdila, že je moje recenze objektivní. Snaží se o co největší objektivitu, ale plně objektivní recenze... to přece neexistuje. A i kdyby se někdo snažil to tvrdit, stejně by ho někdo jiný určitě nařkl, že není dostatečně objektivní - a nejspíš by ten člověk měl náhodou úplně jiný názor než recenzent. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama