Unboxing | 1 [OMEGA]

28. listopadu 2014 v 23:03 | Berenika |  Unboxing

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že se jednou pustím do unboxingu (a teď už jistě každý knižní bloger ví, o co půjde), asi bych odvětila, že se zbláznil. A přece nakonec nemůžu odolat a nedočkavě jsem si vybalování svých dvou prvních recenzních výtisků náležitě zdokumentovala a i článek píšu stále rozechvělá nadšením. Spolupráce s nakladatelstvím pro mě znamená možnost otevření nových obzorů a to nejen jako pro blogerku a čtenářku se zálibou ve verších, nýbrž i jako pro budoucí knihovnici. Tímto děkuji nakladatelství OMEGA za zaslání knížek. A jakých? To už se dozvíte ve zbytku článku. A jelikož jsou knížky krátké, brzy se můžete těšit i na recenze, kterými se zároveň zapojím do projektu, který míří reflektory přímo na povinnou četbu.Pro jistotu jsem začernila všechno, co by jen bylo dopsané ručně. A co znamená to zvláštní osvětlení? Inu, těšila jsem se tolik, že jsem musela obálku otevřít hned po příjezdu z internátu, to jest těšně před devátou hodinou večer pod stolní lampičkou. První, co jsem doma udělala, bylo po cestě do pokoje a okamžité přivlastnění obálky, která tam na mě čekala. Prohlížela jsem si ji jako vzácný poklad.

Koneckonců je každá kniha pokladem, nehledě na stáří či na velikost. Každá se dá nějak využít. Knihu buď přečtete nebo ji někomu půjčíte, aby si ji přečetl a uděláte mu tím radost. Můžete ji někomu rovnou dát a pokud vybíráte pečlivě, je to skoro jako kdybyste mu dávali vlastní myšlenky. V knihách je bohatství, knihy mohou sloužit jako ozdoba doma a všechny krásně voní. Někdy, když se na ně díváte, je to jako kdyby voněly už na pohled, i kdyby to nebylo možné a ony byly pečlivě zamčené ve vitríně. Jen nezahazujte klíč, prosím! I knihu, která už se zdá zničená, pořád můžete dát dětem a skládat s nimi origami. A pokud váš rival vydá knihu, můžete ji rituálně spálit. Každá kniha má využití a i ta sebehorší má hodnotu.

Knížky, které mi přišly, mají ale mnohem víc než hodnotu papíru a krásné obálky, jak brzy zjistíte. OMEGA je nakladatelstvím, které přivádí k životu literaturu, která by si bývala nová vydání zasloužila už dřív. A nemohla by si je přát v lepším grafickém provedení. Překlady zatím nemohu posoudit, jelikož jsem se ještě nepustila do čtení. Obsah jistě každému maturantovi bude důvěrně známý a každému absolventu základní školy alespoň povědomý. V následujících recenzích vám ho ale zkusím přiblížit i z jiných než ze školních úhlů pohledu.

A tady už je první ze "skorovánočních dárků"!


Těšila jsem se na ně od oficiálního potvrzení spolupráce z 10. listopadu tohoto roku. Dovolím si navíc prozradit malou interní informaci: Právě tento e-mailový souhlas mi přišel přesně v 1:52 ráno výše zmíněného dne. Shodou okolností jsem se jen malou chvíli poté probudila, snad pod oknem projelo auto nebo zahulákal někdo z pozdních návštěvníků relativně blízkých podniků. Podívala jsem se na telefon, otevřela upozornění na e-mail a nemohla jsem uvěřit svým očím. Musím říct, že jsem se ten den opravdu skvěle vyspala a ráno bylo vstávání tou nejjednodušší věcí na světě, jakou si dokážete představit.

A ještě jednu fotografii vám dlužím.


Máj se dokázal vtěsnat do překvapivě malého, úzkého a tenkého formátu. To mu ale ani trochu neubírá na kráse. Jediná další věc, kterou jsem stačila pochytit z letmého prohlédnutí, je vkusné vertikální členění textu. Čtení bude o to větší zážitek. V kratších básních upřednostňuji omezení této "vychytávky" na název, ale u delších s potřebou nadepsání postavy, která zrovna pronáší svou do veršů vkutou řeč, je to víc než vhodné. A vlastně by se to hodilo i pro gradaci. Ale v jejím případě raději kurzíva než zvětšování či větší tloušťka textu. Ty už by mohly negativně zasahovat do čtení. Ale to jsem odbočila někam, kam jsem se chtěla dostat až při recenzi.

Vrátím se k tématu pomocí poslední fotky, kterou si zkrátka nemohu odpustit.


Koneckonců tyhle knížky přišly spolu. Nebylo by vhodné je hned oddělit, než se aklimatizují v novém prostředí mé rozsáhlé knihovny. Už dlouho přemýšlím, že bych si měla všechny své knihy zkatalogizovat. Koneckonců by to byl skvělý trénink pro mé budoucí povolání, ale nejprve si budu muset vyrobit přírůstkový seznam... a možná raději počkám až po praxi, která mě čeká v květnu. Každopádně tyhle knížky předtím opustí nový domov jen jednou a to aby se mnou mohly jet na internát a aby mi dělaly společnost po celou dlouhou cestu autobusem.

A pak, hezky během víkendu a s horkým zázvorovým čajem na stole, si dovolím zrecenzovat své první výtisky od OMEGY, které za ně tímto ještě jednou děkuji.

- [RECENZE: MÁJ / K. H. MÁCHA] + [RECENZE: KYTICE / K. J. ERBEN] -

 


Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 11:01 | Reagovat

Ta nová vydání jsou vážně povedená, obálky přímo lahodí oku. Jsem zvědavá, co na ně povíš v recenzi, ačkoliv jsem Kytici četla (Máj doposud ne), tvůj názor mě zajímá. :)

2 Iris V. Iris V. | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 11:10 | Reagovat

Ty obálky jsou opravdu nádherné, hlavně Kytice mě nadchla. Máj jsem ještě nečetla, ale mám ho na svém dlouhém seznamu knížek, které chci přečíst (nutno podotknout, že tento seznam se den co den rozšiřuje).
Na tvé recenze se moc těším.

3 Marillee Marillee | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 15:56 | Reagovat

Ty obálky jsou opravdu skvostné!! :) Obě knihy jsem četla někdy v 7./8. třídě - Kytice mě bavila teda víc. :D A od dědy jsem dostala jednou česko-německé vydání Máje, tak jsem se prokousala znovu prvními 5 stranami a zní to fakt vtipně... :)

4 Lauralex Lauralex | Web | 5. prosince 2014 v 18:07 | Reagovat

Ta Kytice, to jako vážně? To je úžasná obálka! Já jí chci! :D

5 Berenika Berenika | E-mail | Web | 30. prosince 2014 v 20:39 | Reagovat

Děkuji všem za komentáře! :3

Obě recenze už jsou na světě, viz odkazy na konci článku, a doufám, že se budou líbit a třeba někoho inspirují k pořízení knih, které by jistě neměli v knihovně milovníka poezie a klasiky chybět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama