Tempora heroica! [archaismy, neologismy & historismy]

1. srpna 2013 v 11:50 | Berenika |  Články
Hrdinské časy (Tempora heroica!) jsou dávno za našimi zády?
Výrobu příšer dávným bohům omezila pravidla Evropské Unie a když zkrachovala i firma Olymp, přestalo být koho nazývat hrdinou. Od té doby jako kdyby čas plynul mnohem rychleji a mnoho pojmů zevšednělo. Včetně tohoto. Kdo je pro nás mužem našeho srdce dnes? Abych ulevila své bisexuální polovičce, zmíním i krásnou ženu našich básnických duší... Kdepak jsou heroiny?

Bohužel, nemůžeme hledat jehlu v kupce sena.
(Samozřejmě vám v tom nebráním, mileráda vám k tomu půjčím i lupu nebo ještě lépe krabičku zápalek!) Místo naříkání nad omezeností mnoha dnešních idolů si povíme něco o tom, jak si představujeme mluvu hrdiny bojujícího s příšerou. Bude to rytíř? Bude zachraňovat krásnou pannu? Inu, přejděma rovnou k archaismům, neologismům a historismům!

"Správné slovo na správném místě - toť tajemství dobrého stylu."


Ale kam máme dát určitá slova, aby byla na správném místě?
Pro kterého z hrdinů má pisálek vybrat z nabídky nejstarších slov, které zná? A kde je vlastně pro něj rozdíl mezi historismem a archaismem? Inu, začneme od toho, co je od nás nejvzdálenější - historismy. Historismy (historická slova) jsou slova, se kterými se již téměř nesetkáme. Těžko se někoho budete ve 21. století ptát, kolik tolarů máte zaplatit nebo kde by se daly sehnat láptě. Historismy jsou pojmenováními pro věci, které už nepoužíváme. Zaniklé vojenské hodnosti či zbraně, mince a stará povolání. Ale pozor, historismy nebyly ničím nahrazeny! Pokud ale mluvíme o regimentu, už jsme vedle, protože...

...archaismy jsou stará slova, která ustoupila novějším pojmenováním. Tedy slovo regiment ustoupilo novějšímu slovu pluk, přestože se stále jedná de facto o to samé. Archaismy jsou tedy pojmenováními pro stále existující skutečnosti. Nemusí jít nutně o celá slova, často jde pouze o kosmetické změny (filosofie je archaismem pro dnešní filozofii). Pokud se vrátíme k psaní o hrdinech, pak právě archaismy nám mohou pořádně zamíchat kartami. Slova z naší doby známe a pojmenování pro zaniklou skutečnost (historismy) si dokážeme vyhledat, ale co se slovy, která dají jméno něčemu, co nám utkvělo v paměti pod jménem jiným? Dá se říci, že pokud spisovatel správně použije všechny archaismy, pak je v závislosti na dnešním tématu malým, literárním hrdinou.

"Na počátku bylo slovo. A pak slova, slova, slova..."

A konečně se dostáváme i k neologismům, česky mj. novotvarům.
Přestože se zdá, že jde o mírumilovná slova, která nám budou blízká, opak může být pravdou. Neologismy mají vlastní lingvistickou disciplínu - neologii, která je zkoumá ze všech stran. Neologismy vznikají nejčastěji s novými vynálezy nebo na základě metonymie/metafory (vnitřní a vnější podobnosti). Během let jsme přišli na vozidlo, ze kterého teď někteří mají ještěrku. Jak lze vidět na mnoha způsobech tvoření a složitém dělení neologismů, jde o pěkné potvůrky. Za zmínku z mnoha rozlišení a typů nám pro zajímavost stojí snad jen okazionalismy, tj. slova mnohdy vytvořená politiky či novináři (husákovština), popř. kalky, tj. slova vytvořená podle cizích vzorů, mezi něž patří i slova jako svědomí (s-vědomí - con-scientia) nebo pojem (po-jem - con-ceptus).
Po čem dalším touží vaše nenasytné duše?
Chcete být hrdiny a heroinami v čase, kdy jsou nestvůry především ve školních lavicích?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama