Interpunkce [výpustka, elipsa & apoziopeze]

1. srpna 2013 v 11:52 | Berenika |  Články
Téma týdne zachvátila interpunkcefílie (tj. obliba nadměrného používání interpunkčních znamének)!
Lidé jsou opravdu vynalézavá stvoření. Obzvláště pisálci, kteří dokážou psát na téma stvořené ze samých interpunkčních (nebo po našem členících) znamének. Během týdne přibývají desítky článků a každý je jiný. Ani jeden z nich přitom nevysvětlí, o co vlastně jde. Ano, jsou vynalézaví, ale často dělají mnoho věcí, kterým ve skutečnosti nerozumí. Ne, že bych chtěla podceňovat inteligenci vlastního živočišného druhu!

Fascinující je, pokud někdo z lidí není schopen psaní.
Jistí fanatici píšou, i když mají zlomenou jednu končetinu nebo (nedej bože!) píšou i přesto, že se jim v hlavě ani po devíti letech povinné školní docházky neuhnízdila základní znalost gramatiky. To vznikají články! Jediná interpunkční znaménka by se bývala objevila v názvu článku, nevyžadoval-li by blog.cz v této kolonce navíc alespoň jedno písmeno. A teď spolu pojďme vyvrátit některé rozšířené omyly.


"Tři tečky anebo tři puntíky ve větě můžou označovat radost, smutek nebo dávat najevo že člověk na druhé straně je... - vidíte teď jsem to použila."
(blogerka Aro)

Tři puntíky uprostřed věty by znamenaly, že se někdo nudil a začal si při psaní kreslit.
Tři tečky nejčastěji značí výpustku. Výpustka je interpunkční znaménko označující často na konci věty vypuštěné slovo třemi tečkami psanými jedním znakem. S tzv. "trojtečkou" se setkáme také v citacích, kde vyznačují (většinou v závorkách) vynechanou část. Například: "Tři tečky (...) můžou označovat smutek."

Nejde ovšem o výpustku (elipsu), o které se studenti středních škol učí.
Elipsa totiž vypuštěné slovo zpravidla ničím nenahrazuje. V případě, že se nás někdo zeptá, jak se máme, odpovíme pouze: "Dobře" (namísto celé věty: "Mám se dobře."). Často se v případě elipsy vypouští podstatná část textu.

Třemi tečkami se stejně jako výpustka se označuje apoziopeze (zámlka). Apoziopeze je často využívaná v poezii, ale prostřednictvím intonace se s ní setkáváme i v mluvené řeči. Označuje nenadálé odmlčení, přerušou výpověď. Jako apoziopeze by se dala označit výše uvedená slova Aro. ("...člověk na druhé straně je... smutný?")

A co mezery? Dáme si tedy pár příkladů pro správné psaní:
1. "Přišel jsem..." řekl. (Přímá řeč)
2. Přišel jsem pozdě... Byli zklamaní! (Výpustka na konci vět, mezera a další věta.)
3. Neodcházej...! (Další interpunkční znaménka za výpustkou následují bez mezery!)
4. Přišel jsem. ...Brzy odejdu. (Výpustka na začátku věty následuje za mezerou.)
5. Dorazil. (...) Odešel o půlnoci. (Výpuštěný text v kulaté/hranaté závorce i bez ní.)
6. Třešně, višně, jablka, ..., hrušky. (Výčet)
7. Třešně / višně / jablka / ... /hrušky. (Výčet, možnost druhá)
8. Třešně - višně - jablka - ... - hrušky. (Výčet, možnost třetí)
9. Přišel jsem pozdě... později než jindy. (I takto to jde!)

Někdy se pravidla pro psaní výpustky rozchází, ale tato se dají považovat za "univerzální," která by měla být všude uznána.

"Téma týdne je: "...?" Tohle používám, když s někým chatuji na Facebooku. A nechápu to."
(blogerka Original girl)

Vidíte?!
Já říkala, že lidé jsou zvláštní stvoření. (Aneb: Když to nechápeš, proč to používáš?) Facebookový chat nemá smysl zkoušet zařazovat, jelikož jen málo lidí se v něm nesnaží nenasekat desítky chyb za sebou. Pokud to má něco znamenat, nazvala bych to moderním pojetímelipsy (výpustky). Místo uraženého "Co tím chceš říct?!" použijete pouze "...?" a můžete mít radost, že jste se tomu otravovi věnovali o pár vteřin svého drahocenného času méně.

"Jelikož téma týdne je ….. ? Tak nevím zrovna co to je..."
(blogerka Kelly)

Toto, popravdě, neznamená vůbec nic.
Chtěla bych vám na tomto příkladu ale ukázat, co všechno v textu dokážeme, když se nám (a editoru/počítači) chce. Výpustka, trojtečka, je zapsaná třemi tečkami, ale jen jedním speciálním znakem. Pět teček za sebou je chyba, podobně jako kdyby byly tečky napsány pouze dvě. Zakopaný pes je v tom, že Kelly napsala pět teček a první tři byly automaticky vyhodnoceny jako výpustka, pročež se v editoru zdají býti blíž u sebe, ačkoli blog.cz tento rozdíl ve zveřejněném článku zobrazit odmítá.

A to by nám snad pro dnešní den stačilo.
O otaznících si povíme, až nám je někdo zvolí za téma týdne.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama