Soutěž o knihy [KS]

18. února 2013 v 20:17 | Berenika |  Vzducholodě Klubu Snílků
Před nějakou dobou jsem slíbila článek pro soutěž o knihy, do které jsem psala.
Jako vždy sem přidám i malou ukázku své práce a odkaz k celému dílku, ale to až později. Ano, říkala jsem, že se próze nehodlám tolik věnovat, ale to mi zde nevadilo, protože soutěž má dvě kategorie a já se jí tak mohla účastnit jako veršotepec - smím-li se tak nazývat. Zatím v mé kategorii došlo pouze jedno dílko a v próze jen tři, což je škoda, ale jelikož je ještě na odeslání spousta času, předpokládám, že to je jen přirozenou lidskou leností. Koneckonců i já mám v tomhle směru jeden zlozvyk - odesílám příspěvky na poslední chvíli.

Ale pojďme k soutěži.

Nejdříve bych měla zmínit, že se nalézá na blogu Klubu Snílků, takže pokud do něj ještě nepatříte, přihlašte se brzy, třeba se vejdete do dvacáté čtvrté vzducholodě s novými členy, která je rozpracovaná a vyjde na začátku dubna (před ní máme ještě jednu, již hotovou). Možná, že ani květen nebude příliš pozdě a tak se budou moci zúčastnit i ti, které zařadíme do vzducholodě s číslem dvacet pět. Zkrátka, pokud vás soutěž zaujme, neváhejte! Děláme to přece pro vás! Obzvláště Maglaiz, která celou soutěž pořádá jako člen našeho "admin týmu" a především jako správce rubriky Imaginaria. A o co se soutěží? O Zahradníkův rok (Karel Čapek), Povídky malostranské (Jan Neruda), Kapesní latinsko-český slovník a nakonec o Básně (Francois Villon)! Dva z titulů jsou antikvariátní kousky, ale pro pravého Snílka by to mělo soutěž ještě zatraktivnit. Vždyť kdo z pisálků a veršotepsů může nemilovat tu útulnou vůni knih, které už nějakou dobu spí v čísi knihovničce a jen vytrvale čekají, až si je nějaký Snílek vytáhne a začte se do obsahu?

Pokud se nepletu, někteří vykulí oči a nebudou vědět, co s tématem.
Ono téma "Bájný kapitán Imaginarius" nikomu, kdo nesleduje Klub Snílků celé dva roky existence, ku příležitosti kterých je soutěž pořádána, nic neřekne. Stačí ale zapátrat v prvních článcích Imaginaria, které měli na starost jeho tehdejší správci Destinaetus a Venom. (Jak vidíte, tento projekt provází hvězdami samí velcí Snílci!) Kapitán Imaginarius je vlastně cestovatel. Jelikož jakýmsi symbolem našeho klubu se stala vzducholoď, cestuje právě na nich. Létá mezi hvězdami a samozřejmě sní. Sní o dalekých krajích, které smí navštívit. A i vy ho můžete na této cestě doprovázet. Nabízí se tu tolik otevřených cest! Kde se Imaginarius narodil? Jde o jeho pravé jméno? Pokud ne, kdo mu dal zrovna takovou přezdívku? Na které světy odcestoval? Které hvězdy minul? Mohl se ve snu dotknout Slunce? A o čem se zdá člověku, který prožívá sen každého Snílka s duší dobrodruha? Je toho mnohem víc, čím se můžete inspirovat a téměř vše záleží na vaší fantazii. Můžete si uzpůsobit kapitánův vzhled i charakter tak, aby vám při psaní vyhovoval. Můžete si pojmenovat jeho vzducholoď, ač původně podle prvních správců Imaginaria nesla Imaginariova loď jméno svého kapitána, jak budete chtít. Třeba se pak ale inspirujeme i my a další vzducholoď, která k nám poveze nové Snílky, bude na vaši počest pojmenována tak, jak to vymyslíte. Fantazii a především snům se přece meze nekladou! Rozsahu se meze nekladou (i když próza by měla mít alespoň něco okolo jedné stránky ve wordu, dvanáctkou, písmo Times New Roman a v poezii by také nemělo jít o jediný čtyřveršový epitaf, který byste napsali na kapitánův hrob). Musím ale dodat, že mě potěšila diskuze o sedmadvaceti komentářích, která se během času rozpoutala článkem o soutěži. Dává mi to naději, že to nejsou jen správci, kdo nezapomněl snít.

A nyní k tomu, co jsem psala já. Konečně!
Moje (již od dvacátého sedmého ledna zveřejněné) dílko dostalo název "Muž ze vzducholodě." A jelikož jsem si v poslední době oblíbila psaní Villonských balad, jde o ni i tentokrát. Klasické schéma, v jakém je píšu vždy (a které si každý dokáže určit podle veršů a rýmů, takže jej nemusím psát), ale jistá nespokojenost by tu byla. Málokdy se mi stává, že by mi vlastní báseň byla vyloženě sympatická nebo vyloženě nesympatická. Vždy najdu alespoň verš, který se mi líbí a divím se, jak se mi vlastně podařilo tak jemně propojit slova a vždy najdu pár rýmů, nad kterými si trhám vlasy. Vždyť i číst je bolí! V téhle básni jsem si oblíbila poslední čtyři verše. Vždyť ta myšlenka postavit vzducholoď z dračího skeletu je fascinující! A vlastně i samotné využití slova "skelet" mě jakýmsi způsobem fascinuje. Inu, kdyby se to rýmovalo, byla bych s poslední částí nadmíru spokojená! A kdybych se neopakovala. Nikdy se mi nestalo, že bych v jedné básni dala do dvou rýmů stejné slovo. Nikdy. Dokonce ani když jde o Villonskou baladu. A pak mi došlo, že u téhle se tomu zřejmě nevyhnu. Vyhodit jsem ji nechtěla, na to si každého svého dílka (i těch raných - Čert je vem!) příliš cením. A celou přepracovat? Vždyť to by bylo stejné jako ji vyhodit! Ach, ta nechuť k přepracovávání již hotových děl... V každém je přece kousek mé duše. A když jsem se tak zasekla na mrtvém bodě, prostě jsem to napsala. Naštěstí mi to příliš (doufám) nenarušilo rytmus. A tak raději předstírám, že se slůvko "loď" neopakuje dvakrát (a to nemluvím o "vzducholodi") a představuji vám, co vzešlo z jednoho lednového večera a vidiny Villonových básní:

MUŽ ZE VZDUCHOLODĚ


Kolik výprav smí vést
Snílek neznámý,
když má svoji čest
mezi hvězdami?
Kdo dá vzduchu duši,
šátkem mává vodě,
tomu titul sluší:
Muž ze vzducholodě!

CELOU VILLONSKOU BALADU NAJDETE ZDE

Nezbývá než dodat, že pro ty, kteří raději kreslí než píší, je v Klubu Snílků ještě jedna soutěž.
A znovu o knihy. Tentokráte jde i o fantasy, ale podívejte se sami. Místo Imaginaria se nacházíme v rubrice "Creatia" a téma je jednoduché a prosté: Snílek. Ber sice příliš nekreslí, protože si nemyslí, že by to v jejím srdci mohlo nahradit veršování, ale co by byla za správce, kdyby se alespoň pro srandu králíkům nepřihlásila do soutěže také. Jakmile dokreslím, můžete čekat článek i pro tuto soutěž, kterou připravila další z našich adminek Zdenina Vankov. Nuže, nejsou snad ceny dostatečně motivující ke snění? Koneckonců jsme už druhým rokem klubem výhradně pro Snílky!

Doufám, že až se příště přihlásím na e-mail (Klub.snilku@email.cz), uvidím tam další příspěvky k soutěžím.
Ještě příjemnější překvapení by pro mě ale bylo, kdybych po příštím přihlášení do administrace Klubu Snílků spatřila nové přihlášky!
 


Komentáře

1 es ef es ef | Web | 18. února 2013 v 20:35 | Reagovat

Určitě se přidám! :)

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 18. února 2013 v 20:43 | Reagovat

[1]: V tom případě už se těším, až budu vyřizovat nové přihlášky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama